پرش به محتوا

جوزف هلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جوزف هلر
نمایشگاه بین‌المللی کتاب میامی، سال ۱۹۸۶
نمایشگاه بین‌المللی کتاب میامی، سال ۱۹۸۶
زاده۱ مهٔ ۱۹۲۳
بروکلین، نیویورک
درگذشته۱۲ دسامبر ۱۹۹۹ (۷۶ سال)
ایست همپتون، نیویورک
حمله قلبی
پیشهنمایش‌نامه‌نویس، طنز پرداز و رمان نویس
زمینه کاریطنز، کمدی سیاه
ملیتآمریکایی
تحصیلاتکارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی
دانشگاهدانشگاه کالیفرنیای جنوبی
دانشگاه کلمبیا (۱۹۴۹)
کتاب‌هارمان کچ ۲۲
پدر و مادرایزاک دونالد هلر
لنا
امضا
جوایز

جوزف هلر(به انگلیسی: Joseph Heller) (زاده ۱ می ۱۹۲۳ - درگذشته ۱۲ دسامبر ۱۹۹۹) طنز‌پرداز و رمان‌نویس آمریکایی است که همچنین دارای داستان‌های کوتاه بسیار زیادی می‌باشد .

مهمترین و تأثیرگذارترین رمان او کتاب کچ ۲۲ است که دربارهٔ سربازان آمریکایی در جریان جنگ جهانی دوم می‌باشد. نام این کتاب در ادبیات انگلیسی راه یافته‌است و قرین معنای بیهوده و بی سرانجام شده‌است. هلر به عنوان یکی از بهترین طنز‌پردازان بعد از جنگ جهانی دوم شناخته می‌شود.

دوران اولیه

[ویرایش]

هلر در کانی آیلند در بروکلین نیویورک در خانواده‌ای یهودی و فقیر چشم به جهان گشود. پدر او ایزاک دونالد هلر و مادرش لنا اهل روسیه بودند.

جوزف حتی در دوران کودکی نیز علاقه‌ای به نوشتن داشت و در نوجوانی، رمانی را برای مجلهٔ نیویورک دیلی نیوز فرستاد که مورد قبول آنان واقع نشد.

زمانی که در سال ۱۹۴۱ از مدرسهٔ آبراهام لینکلن فارغ تحصیل شد برای یک سال به آهنگری مشغول شد تا سرانجام در سال ۱۹۴۲ به نیروی هوایی آمریکا پیوست و بعد از دو سال به جبههٔ ایتالیا فرستاده شد.

وی دوران جنگ را بعدها این گونه توصیف کرد:

در ابتدا همه چیز جالب بود... احساس می‌کردید چیز جذابی در مورد آن وجود دارد.

پس از اتمام جنگ هلر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مشغول به تحصیل در رشتهٔ زبان انگلیسی شد و سپس در سال ۱۹۴۹ موفق به دریافت کارشناسی ارشد خود از دانشگاه کلمبیا شد.

تبصره ۲۲ یا کچ ۲۲

[ویرایش]

در یک روز صبح در سال ۱۹۵۳ در حالی که در خانه نشسته بود، طرح کلی رمانی به ذهنش رسید و شروع به نوشتن طرح اصلی آن کرد و ظرف یک هفته، بخش اول این کتاب را به پایان رساند و آن را برای مدیر نشریات خود ارسال کرد. بخش اول این رمان در سال ۱۹۵۵ با نام کچ ۱۸ به چاپ رسید. او در ابتدا قصد نداشت که این داستان را بیش از یک رمان کوچک بنویسد. کار او مورد استقبال ناشران قرار گرفت و سپس هلر بعد از هشت سال نوشتن رمان را به پایان رساند و آن را به ناشران خود تحویل داد.

این رمان بیانگر خاطرات کاپیتان نیروی هوایی، جان یوساریان، است که به استراتژی‌های مختلفی دست می زند تا از مأموریت‌های جنگی اجتناب کند. اما کاغذ بازی و بروکراسی ارتش همیشه راهی را برای ماندن او در ارتش پیدا می‌کند. پیش از انتشار این رمان، نام آن را به کچ ۲۲ تغییر دادند تا با رمان دیگری به نام میلا ۱۸ اشتباه نشود و تشابه اسمی پیدا نکند.

منابع

[ویرایش]
  • ویکی‌پدیای انگلیسی