پرش به محتوا

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوبرهاوزن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوبرهاوزن
Lichtburg Filmpalast Oberhausen
مکاناوبرهاوزن، آلمان
بنیان‌گذاری-۱۹۵۴ با عنوان Westdeutsche Kulturfilmtage
-۱۹۵۹ تغییر نام به Westdeutsche Kurzfilmtage
-۱۹۹۱ تغییر نام به Internationale Kurzfilmtage Oberhausen
عناوین فیلم‌هافیلم‌های کوتاه
میزبانIKF gGmbH
شهر اوبرهاوزن
تاریخ جشنوارهبرگزاری سالیانه
وبگاه

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه اوبرهاوزن (انگلیسی: International Short Film Festival Oberhausen) در سال ۱۹۵۴ بنیانگذاری شده‌است. یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه در جهان و یکی از جایگاه‌های بین‌المللی اصلی برای فرم کوتاه می‌باشد. در جشنواره بخش رقابت بین‌الملل، بخش رقابت آلمان، بخش رقابت بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان، همچنین جایزه برای موزیک ویدئویی آلمان (MuVi) و از سال ۲۰۰۹ بخش رقابتی برای تولیدات ایالت نورد راین-وستفالن (NRW) برگزار می‌شود

جشنوارهٔ فیلم اوبرهاوزن، در راستای برنامه‌های آموزش بزرگ‌سالان پس از جنگ دوم جهانی به ابتکار "هیلمار هوفمن' شکل گرفت که در آن زمان مدیریت «مدرسهٔ عالی مردم» را به عهده داشت.

فروغ فرخزاد که از ۱۳۳۷ در کنار سرودن شعر به سینما هم می‌پرداخت، نخستین فیلم‌ساز ایرانی بود که در سال ۱۳۴۲ جایزهٔ بهترین فیلم مستند این فستیوال را برای مستند «خانه سیاه است»، از آن خود کرد. او این فیلم را در سال ۱۳۴۱ در آسایشگاه جذامیان «بابا باغی» تبریز ساخته بود.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «International Short Film Festival Oberhausen». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
  • «فستیوال اوبرهاوزن؛ ۶۰ سال سینمای هنری ـ اجتماعی».