جستجوی جامع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جستجوی جامع
کلاس الگوریتم جستجو

در علوم کامپیوتر، جستجوی خام و بی‌خردانه (به انگلیسی: brute-force search) و یا جستجوی جامع(فراگیر) (به انگیسی: exhaustive search)، همچنین به نام جستجوی تولید و تِست (به انگلیسی: generate and test) شناخته شده، روشی بدیهی در عین حال بسیار کلی برای حل مسأله می‌باشد. این روش که شامل شمارش نظام مند تمام نامزدهای ممکن برای حل و چک کردن اینکه آیا هر یک از نامزدها قادر به ارضا شرط مسأله است. به عنوان مثال، یک الگوریتم brute-force برای پیدا کردن مقسوم علیه های یک عدد طبیعی N، شامل شمردن تمام اعداد صحیح از 1 تا ریشه ی دوم از n است، و بررسی اینکه آیا n به هر یک از آنها تقسیم پذیر است یا خیر.

جستجو به روش brute-force به سادگی قابل پیاده‌سازی می‌باشد و همیشه جواب مسأله را در صورت وجود می‌یابد. با این حال، به دلیل اینکه هزینه‌های آن متناسب با تعداد نامزدهای حل مسأله است، استفاده از آن در بسیاری از مسائل عملی، که تعداد نامزدهای حل مسأله تمایل به رشد بسیار سریع با افزایش اندازه مسأله را دارد، امکانپذیر نمی‌باشد. این روش هنگامی به کار می‌رود که اندازه مسأله محدود می‌باشد و یا روش‌های ابتکاری برای کاهش تعداد مجموعه نامزدهای حل مسأله وجود دارد. این روش هنگامی که سادگی پیاده‌سازی مهم تر از سرعت است نیز به کار می‌رود.

به عنوان مثال، در برنامه‌های حساس که در آن هر گونه خطا در الگوریتم می‌تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد، و یا در هنگام استفاده از رایانه برای اثبات یک قضیه ریاضی این روش به کار برده می‌شود. جستجو به روش brute-force به عنوان روش "پایه" در هنگام تعیین معیار الگوریتم‌های دیگر و یا metaheuristics مفید می‌باشد. در واقع، جستجو به روش brute-force را می توان ساده ترین metaheuristic نام نهاد. با این وجود نباید این روش را با روش پسگرد اشتباه گرفت. در روش عقبگرد، مجموعه بزرگی از راه حل‌ها را می توان بدون شمارش حذف کرد. روش brute-force برای پیدا کردن یک آیتم در یک جدول جستجوی خطی نامیده می‌شود.

پیاده‌سازی جستجوی brute-force[ویرایش]

الگوریتم پایه[ویرایش]

به منظور استفاده از روش brute-force در یک کلاس خاص از مسائل، باید چهار زیر برنامه first, next, valid و output پیاده‌سازی شود. هر یک از این روشها، داده P از یک مسأله را به عنوان یک پارامتر در نظر گرفته و مراحل زیر را انجام می‌دهد:

(first (P: ایجاد اولین نامزد برای حل P.

(next (P, c: ایجاد نامزد بعدی برای حل P پس از نامزد فعلی c.

(valid (P, c: بررسی اینکه مقبولیت نامزد c به عنوان یک راه حل برای P.

(output (P, c: از جواب c به عنوان راه حل P در برنامه مناسب استفاده کنید.

مرحله next می‌بایست زمانی که نامزد دیگری برای حل P وجود ندارد، را تشخیص دهد. یک راه مناسب برای انجام این کار بازگرداندن "نامزد پوچ" به عنوان نامزد بعدی می‌باشد، برخی از داده ی Λ به صورت معمول برای که تمایز از نامزدهای واقعی استفاده می‌شود. به همین ترتیب در صورتی که هیچ نامزدی برای حل P موجود نباشد مرحله first نیز باید داده ی Λ برگرداند. در این صورت روش brute-force توسط الگوریتم زیر بیان می‌شود:

c \gets first(P)
while c \neq Λ do if valid(P,c) then output(P, c) c \gets next(P,c)

پیاده‌سازی الگوریتم به زبان c:

void BF(char *x, int m, char *y, int n) {

 int i, j;
 /* Searching */
 for (j = 0; j <= n - m; ++j) {
   for (i = 0; i <m && x[i] == y[i + j]; ++i);
   if (i>= m)
    OUTPUT(j);

}}

انفجار ترکیبی[ویرایش]

نقطه ضعف اصلی استفاده از روش brute-force در بسیاری از مسائل عملی این است که تعداد نامزدهای حل مسأله بسیار زیاد است. به عنوان مثال، تعداد نامزدهای حل مسأله برای یافتن مقسوم علیه‌های عدد n، n می‌باشد. بدین ترتیب برای یافتن مقسوم علیه‌های یک عدد 16 رقمی، نیاز به اجرای حداقل 1015 جستجو می‌باشد که برای یک دستگاه رایانه معمولی چند روز طول خواهد کشید. اگر n یک عدد طبیعی 64 بیتی 19 رقمی تصادفی باشد به طور متوسط، جستجو حدود 10 سال طول می کشد. این رشد سریع در تعداد نامزدها، با افزایش داده ها در تمام مسائل اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، جستجوی یک چیدمان خاص از 10 حرف، !10 = 3،628،800 نامزد خواهد داشت، که یک PC ی معمولی می‌تواند در کمتر از یک ثانیه ایجاد و تست نماید. با این حال، با اضافه کردن یک حرف (که تنها 10 درصد افزایش در حجم داده هاست) تعداد نامزدها را 11 برابر می‌کند (تعداد نامزدها %1000 افزایش می‌یابد). تعداد نامزدها برای 20 حرف، !20 است،یعنی حدود 2.4 × 1018. این جستجو حدود 10،000 سال طول خواهد کشید. این پدیده ناخوشایند به نام انفجار ترکیبی معروف است.

سرعت بخشیدن به الگوریتم[ویرایش]

از جمله راه‌های سرعت بخشیدن به الگوریتم brute-force استفاده از راه‌های ابتکاری مخصوص برای هر مسئله به منظور کاهش فضای جستجو و یا به عبارتی کاهش تعداد نامزدهای قابل قبول می‌باشد. به عنوان مثال، مسأله معروف 8 ملکه را در نظر بگیرید، در این مسأله 8 ملکه در صفحه شطرنج طوری باید قرار بگیرند که هیچ یک قادر به حمله به دیگری نباشد. از آنجا که هر یک از ملکه‌ها را می توان در هر یک از 64 مربع قرار داد، در اصل 281،474،976،710،656 =648 (بیش از 281 تریلیون) حالت امکان‌پذیر وجود دارد. با این حال، با در نظر گرفتن این موضوع که همه ملکه‌ها یکسان هستند، و این که هیچ دو ملکه ای را نمی توان در یک خانه قرار داد، نتیجه می‌گیریم که نامزدها تمام راه‌های ممکن از انتخاب مجموعه ای از 8 مربع از مجموعه ای از 64 مربع است که به معنی انتخاب 8 از 64 می‌باشد (64!/56!8! نامزد حل) در حدود 1/60، 000 برآورد قبلی. همچنین، به سادگی می توان تشخیص داد که هیچ آرایشی با دو ملکه در یک سطر یا ستون نمی‌تواند یک راه حل باشد. بنابراین، می توان گفت که هر یک از ملکه‌ها در یک ردیف مثلاً ملکه 1 در ردیف 1، ملکه 2 در ردیف 2، و ... به گونه ای که هیچ یک در یک سطر نیز نباشند باید قرار بگیرند. در نتیجه تعداد نامزدها به 8! تقلیل می‌یابد. همان گونه که این مثال نشان می‌دهد، کمی تجزیه و تحلیل اغلب منجر به کاهش چشمگیر در تعداد نامزدها می‌شود، و ممکن است یک مسأله غیر‌قابل حل را به مسأله ای پیش پا افتاده تبدیل کند. این مثال همچنین نشان می‌دهد که روش شمارش نامزدها (اول و بعدی) برای مجموعه ی محدود از نامزدها ممکن است به راحتی و یا حتی ساده‌تر از مجموعه اصلی باشد. در برخی موارد، تجزیه و تحلیل ممکن است نامزدها را محدود به تمامی جواب‌های مسأله نماید. به عنوان مثال، مسأله پیدا کردن تمام اعداد صحیح بین 1 و 1،000،000 که به طور مساوی بر 417 تقسیم پذیر باشند را در نظر بگیرید. یک الگوریتم brute-force ابتداییممکن است تمام اعداد داخل محدوده را برای تقسیم پذیری امتحان کند. در حالیکه این مسأله را می توان بصورت بسیار موثرتر با شروع از 417 و اضافه کردن 417 به عدد قبلی تا وقتی که عدد حاصل بیش از 1،000،000 شود. بدین ترتیب تعداد نامزدها به 2398 (100000/417) کاهش یافته و هیچ امتحانی نیاز نیست.

جایگزین‌های روش brute-force[ویرایش]

روش‌های جستجوی متعددی برای یافتن راه حل هنگامی که اطلاعات محدودی از جواب مسأله در دسترس است وجود دارد. همیشه راه‌های ابتکاری خاص هر مسأله می‌تواند کار را ساده‌تر نماید. برای مثال تعیین بیشینه و کمینه در مراحل ابتدایی حل یک مسأله می‌تواند بسیار مفید باشد. در بعضی موارد همانند تجزیه جملات، روش‌هایی مثل تجزیه نمودار ممکن است درجه سختی مسأله را از حد نمایی به سختی چند جمله ای تقلیل دهد. در بعضی موارد دیگر، ساده‌تر کردن مسأله می‌تواند جستجو را بسیار راحت تر کند. برای مثال در شطرنج کامپیوتری، برای انتخاب هر حرکت، بجای اینکه تمام گزینه‌ها تا انتهای بازی در نظر گرفته شود، تعداد محدودی از بیشینه و کمینه‌ها برای تعداد مشخصی از حرکت‌ها آینده بصورت استاتیک بررسی می‌شود.

کاربرد روش brute-force در رمزگشایی[ویرایش]

در رمزگشایی، حمله به روش brute-force شامل امتحان کردن تمامی کلیدهای ممکن تا وقتی که کلید صحیح پیدا شود. این روش همیشه، به وسیله کسی که نتواند از کاستی‌های سامانه رمزنگاری شده استفاده کند، قابل بکارگیری می‌باشد. طول کلید تعیین کننده ی قابل اجرا بودن روش brute-force برای رمزگشایی می‌باشد. افزایش طول کلید می‌تواند استفاده از این روش را به صورت نمایی سختتر کند. کلید‌هایی که بصورت دلبخواه بی معنا و یا گمراه کننده انتخاب شوند، می‌توانند کاربرد این روش را به شدت دشوارتر کنند. یکی از معیارهای قوت یک رمز، طول زمان رمزگشایی با استفاده از روش brute-force است.

منابع[ویرایش]

^ Christof Paar, Jan Pelzl, Bart Preneel (2010). Understanding Cryptography: A Textbook for Students and Practitioners . Springer. p. 7. ISBN 3-642-04100-0.

http://www-igm.univ-mlv.fr/~lecroq/string/node3.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Brute-force_search

هم چنین ببینید:

پیوند به بیرون[ویرایش]

این الگوریتم به زبان جاوا