جزایر دایمید

مختصات: ۶۵°۴۷′ شمالی ۱۶۹°۰۱′ غربی / ۶۵٫۷۸۳°شمالی ۱۶۹٫۰۱۷°غربی / 65.783; -169.017
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جزایر دایمید
جزایر دایمید: دایمید کوچک (چپ) و دایمید بزرگ (راست).
Map
جغرافیا
مکانتنگه برینگ
مختصات۶۵°۴۷′ شمالی ۱۶۹°۰۱′ غربی / ۶۵٫۷۸۳°شمالی ۱۶۹٫۰۱۷°غربی / 65.783; -169.017
مجموع جزیره‌ها۲
کشور
روسیه و ایالات متحده
جمعیت‌شناسی
جمعیت۰ (جزیره بزرگ) ۱۱۰(جزیره دایمید کوچک)[۱] (۲۰۱۰)

جزایر دایمید٬ که بنام گوزدف هم شناخته می‌شوند٬ دو جزیر صخره‌ای هستند که در میانه تنگه برینگ واقع شده‌اند. این جزایر شامل دو جزیره دایمید بزرگ که متعلق به کشور روسیه است و جزیره دایمید کوچک هستند که جزو خاک ایالت آلاسکا از کشور ایالات متحده می‌باشندطول جزیره‌ی دیومد بزرگ به هشت کیلومتر می‌رسد و طول دیومد کوچک کمتر از نصف آن است. جزایر دیومد آتشفشانی‌اند و چیزی در حدود پانصد متر از سطح دریا ارتفاع دارند.

جزایر دایمید در میانه تنگه برینگ در بین سرزمین آلاسکا و سیبری واقع شده‌اند. دریای چوکچی در شمال این جزایر و دریای برینگ در جنوب این جزایر واقع شده‌اند. در ۹.۳ کیلومتری جنوب این جزایر فِیروی راک واقع شده که معمولاً جزوی از این جزایر شمرده‌نمی‌شود. از آنجاییکه این دو جزیره با خط روزگردان از هم سوا شده‌اند٬ از نظر زمانی جزیره دایمید بزرگ تقریباً به اندازه یک روز از جزیره دایمید کوچک جلوتر است. از همین رو برخی این جزایر را جزیره فردا (دایمید بزرگ) و دیروز (دایمید کوچک) می‌خوانند.

منابع[ویرایش]

  1. >Local Economic Development Plan for Diomede 2012-2017, citing 2010 U.S. census (and this was a decline since the 2000 census