جبله (جغتای)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۶°۳۷′۳۶″ شمالی ۵۶°۵۹′۳۴″ شرقی / ۳۶٫۶۲۶۶۷°شمالی ۵۶٫۹۹۲۷۸°شرقی / 36.62667; 56.99278

روستای جبله
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانجغتای
بخشبخش مرکزی
دهستاندستوران
سال بنیاددو قرن پیش
مردم
جمعیت۵۴۸ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحتمسکونی حدود 81660 متر مربع
ارتفاع از سطح دریا1500 متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۴۶۲۲۶
ره‌آوردکشاورزی و دامپروری ، باغات و معدن کروم
پیش‌شمارهٔ تلفن0514581

جبله، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان جغتای استان خراسان رضوی ایران.

توصیفی کلی از روستای جبله[ویرایش]

۱ـ موقعیت جغرافیایی روستای جبله: روستای جبله در۹ کیلومتری شهر جغتای در استان خراسان رضوی در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح آبهای آزاد واقع شده‌است.

۲ـ میزان جمعیت روستا و تغییرات آن :بر اساس آمار جمعیتی که از خانه بهداشت روستای جبله دریافت شده‌است جمعیت روستا در سال ۱۳۸۴ بالغ بر ۹۳۹ نفر بوده‌است که در قالب ۲۱۹ خانوار زندگی می‌ کرده‌اند ! در حال حاضر سال 1390 جمعیت روستا بالغ بر 605 نفر است که در قالب 177 خانوار زندگی می‌کنند که نشان دهنده کاهش جمعیت در طی این سال‌ها می‌باشد و آن هم نتیجه مهاجرتها به سایر نقاط استان می‌باشد.

۳ـ آموزش و سواد: از مجموع ۹۹۵ نفر جمعیت سر شماری روستای جبله در سال ۱۳۷۵ تعداد ۸۰۰ نفر آنان را جمعیت ۶ ساله و بیشتر تشکیل می‌داده که تعداد ۶۲۲ نفر آنان با سواد بوده‌اند !

فضاهای آموزشی : در حال حاضر تعداد دو واحد آموزشی در روستا فعالیت دارند که یک واحد در مقطع ابتدایی و یک واحد در مقطع راهنمایی و دبیرستان فعالیت می‌کنند و خدمات دهی این واحدهای آموزشی مختص خود این روستاست و روستاهای دیگر را تحت پوشش قرار نمی‌دهد به علت عدم برخورداری بعضی از مقطع‌های متوسطه تعدادی از دانش آموزان برای ادامه تحصیل به جغتای مراجعه می‌کنند .

فضاهای تجاری: کاربری تجاری علاوه بر شعبه فروش نفت شامل 6 مغازه خواربار فروشی می‌شود که مجموع مساحت این کاربری‌ها 394 متر مربع است که سرانه این کاربری 0/4 متر مربع و حدود 0/28 درصد از سطح روستا می‌باشد .

بهداشتی درمانی : مساحت این کاربری‌ها در روستا251 متر مربع است که سرانه آن برای هر نفر 0/3 متر مربع و 0/18 درصد مساحت روستا را شامل می‌شود این فضاها عبارتند از :خانه بهداشت،حمام که در داخل محدوده روستا قرار دارند

فضای مذهبی، فرهنگی: تعداد دو مسجد و یک حسینیه در روستا وجود دارد که مساحت این کاربری 824 متر مربع با سرانه 0/9 متر مربع برای هر نفر که 0/6 درصد از مساحت روستا را در بر می‌گیرد

تأسیسات و تجهیزات: این کاربری شامل مخابرات، استخر آب و منبع آب را شامل می‌شود و مساحت آن 369 متر مربع بوده که 0/27 درصد از کل بافت را به خود اختصاص داده است و سرانه هر نفر 0/4 متر مربع محاسبه شده‌است.

اداری و انتظامی : فضای اداری موجود در روستا به دفتر شورا و پایگاه بسیج روستا محدود می‌شود این فضا دارای 44 متر مربع بوده که 0/03 درصد بافت را به خود اختصاص داده و کمتر از 0/01 متر مربع سرانه هر نفر است.

شبکه معابر : این کاربری که فضای زیادی را به خود اختصاص داده است مجموع شبکه معابر در محدوده مطالعاتی روستا 33393 متر مربع است که شامل معابر درجه 3،2،1 و دسترسی‌ها می‌باشد این فضاها 24 درصد مساحت روستا را در بر گرفته‌است و سرانه آن برای هر نفر 35/6 متر مربع می‌باشد . این روستا وراه‌های منتهی به این روستا ازآسفالته ویا زیرسازی برخوردار نیست

فضای باز و بایر : فضاهای باز و بایر روستا اعم از فضاهای باز و بایر داخل روستا و حاشیه پیرامونی بافت 8995 متر مربع محاسبه گردیده است که 6/51 درصد از کل بافت را به خود اختصاص داده است.

فضای سبز : مساحت کل اشغال شده توسط اراضی سبز روستا در محدوده خدماتی آن 795 متر مربع می‌باشد ایت کاربری 0/58 درصد از مساحت روستا را اشغال کرده‌است و سرانه آن 0/8 متر مربع می‌باشد

اشتغال اهالی : تقریباً 1% کارمند ،10% معدن کار،1%کاسب، 33%دانش آموزودانشجو،55% دیگرخانم‌ها خانه داروآقایان کشاورز و شغل آزاد که این عده اکثراً در زمستان بیکار هستند .