جاران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جاران(جران)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانسیاهکل
دهستانپیرکوه
نام محلی[جران - جاران]
نام‌های دیگرجاران ، جران ، گاران ، جازان
نام‌های قدیمیجران به معنی(شهر گنج‌های نهفته)

پیشینه جاران=جاران(جران) روستایی باستانی می‌باشد ، پیشینه آن از زمان پارینه سنگی و عصر غار نشینی و پیدایش انسانهای اولیه برمیگردد و آب چشمه ی پیلا چاک را با مهندسی زمان خود با سفالینه‌های تو در تو حدود 2.5 کیلومتر پایین‌تر و به پایین دست روستای جاران کنونی انتقال داده و برای مصارف گوناگون شهر قدیمی جاران استفاده می نمودند. گورستان بزرگ پایین روستای جاران که اکنون جز روستای یرشلمان می‌باشد و در زمین‌های اهالی روستای یرشلمان می‌باشد در واقع ادامه سکونتگاه قدیمی جاران و گورستان باستانی جاران می‌باشد و از پایین چشمه پیلاچاک که درگذشته داری آب فراوان بوده ، شروع شده و به سمت جنوب تا به جنگل مازی و به سمت شمال به غار بزرگ جاران و یرشلمان و از غرب تا رودخانه جیر مازی لات کشیده شده که به عنوان بزرگترین و وسیع‌ترین محوطه باستانی منطقه دیلمان شناخته شده و از همهٔ ادوار تاریخی آثاری را به یادگار گماشته. دیگر نقاط تاریخی روستای جاران باید به شاه راه باستانی سیانکشی دیار که راهی اصلی برای تردد مردم منطقه دور دست و شاهی جان به اشکورات و فیروزکوه ساخته شد و باید اشاره کرد که در این بین سکونتگاه روباری دشت قرار دارد و که برای استراحت مسافرین قدیم و زمان‌های چندان دور جایگاهی مفرح بود و سکونتگاه و حمام باستانی گوای این مطلب می‌باشد. سرسل به دلیل داشتن ذخایر فراوان سنگ معدن و زغال سنگ در عصر آهن ساکنان آن زمان را روا داشت تا از منابع برای ساخت ابزار آلات جنگی و دیگر جنگ افزارها و ابزارآلات کشاورزی دست پیدا کنند. در ضمن سرسل بخاطر در مجاورت بودن بادهای فراوان و وجود آب‌بندان‌های طبیعی ساکنان دوران‌های بعدی را برای ساخت آسیاب‌های بادی به فکر فرو برد و دست به ساخت اولین آسیاب‌های بادی منطقه زدند. دیگر نقطه تاریخی جاران قلعه کوتی‌های سه‌گانه می‌باشد که به دوره گوتی‌ها یا ( کوتی ها) بر میگردد: قلعه کوتی پایین(جیر قلا کوته) قلعه کوتی وسط (مین قلا کوته) قلعه کوتی بالا (جور قلا کوته) سند تاریخی این دوره می‌باشند.

روستای جاران در همه ادوار، دارای آثار تاریخی فراوان و نشانه‌ها از تمدنهای پیشین بوده( گوتی‌ها ، آمارد ها[امردان] کاسی‌ها پارتی‌ها ، هخامنشیان ، سلوکیان ، اشکانیان ، ساسانیان از جمله این اقوام متمدن می‌باشند که در این منطقه روزگار گذرانده اند)
مردم
جمعیت۲۵ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت41 نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت400 هکتار
ارتفاع از سطح دریا۱۸۰۰ بالاتر از سطح آب‌های آزاد
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه18
بارش سالانه900 میلی متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۰۹۴۲۴
وبگاه رسمیدوستداران جاران Jaran_lovers@
امیدوارم به روستای زیبای جاران سفر کنید از طبیعت بی‌نظیر آن لذت ببرید و از محصولات کشاورزی مانند(فندق ، گردو ، سیب و آلوچه) و لبنیات طبیعی مانند (شیر ، ماست ، دوغ ، سرشیر، پنیر ، لور و کشک) آن لذت ببرید.

این مطالب توسط حبیب عابدینی جارانی از منابع تاریخی از جمله #تاریخ طبری تمدن #مارلیک #ازآستاراتااستراباد تاریخ #گیلان گردآوری شده. امیدوارم بتوانیم در ادامه راه پژوهش‌های فراوانی در رابطه با دیگر نقاط بکر منطقه داشته باشیم.

از همه دوستانی که در این راه ما را یاری نمودند تشکر میکنم خصوصاً برادر عزیزم سجاد عابدینی که در این راه همراهم کرد.

جاران روستایی از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل در استان گیلان ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان پیرکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹ نفر (۸خانوار) بوده‌است.

زبان[ویرایش]

زبان مردم روستای جاران در عهد باستان قبل از ورود آریایی‌ها زبان غیر آریایی داشتن اما امروزه به زبان تاتی و دیلمی سخن میگویند]][۱]

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.