جاران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جاران(جعران)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان سیاهکل
دهستان پیرکوه
نام محلی [جعرن جاران]
نام‌های قدیمی

جعران به معنی(شهر گنج های نهفته) پیشینه جاران=جاران(جعران) روستایی باستانی میباشد ، پیشینه آن از زمان پارینه سنگی و عصر غار نشینی و پیدایش انسانهای اولیه برمیگردد و آب چشمه ی پیلا چاک را با مهندسی زمان خود با سفالینه های تو در تو حدود 2.5 کیلومتر پایین تر و به پایین دست روستای جاران کنونی انتقال داده و برای مصارف گوناگون شهر قدیمی جاران استفاده می نمودند. گورستان بزرگ پایین روستای جاران که اکنون جز روستای یرشلمان میباشد و در زمینهای اهالی روستای یرشلمان میباشد در واقع ادامه سکونتگاه قدیمی جاران و گورستان باستانی جاران میباشد و از پایین چشمه پیلاچاک که درگذشته داری آب فراوان بوده ، شروع شده و به سمت جنوب تا به جنگل مازی و به سمت شمال به غار بزرگ جاران و یرشلمان و از غرب تا رودخانه جیر مازی لات کشیده شده که بعنوان بزرگترین و وسیع ترین محوطه باستانی منطقه دیلمان شناخته شده و از همه ی ادوار تاریخی اثاری را به یادگار گماشته. دیگر نقاط تاریخی روستای جاران باید به شاه راه باستانی سیانکشی دیار که راهی اصلی برای تردد مردم منطقه دور دست و شاهی جان به اشکورات و فیروزکوه ساخته شد و باید اشاره کرد که در این بین سکونتگاه روباری دشت قرار دارد و که برای استراحت مسافرین قدیم و زمان های چندان دور جایگاهی مفرح بود و سکونتگاه و حمام باستانی گوای این مطلب میباشد. سر سل به دلیل داشتن ذخایر فراوان سنگ معدن و ذغال سنگ در عصر آهن ساکنان آن زمان را روا داشت تا از منابع برای ساخت ابزار آلات جنگی و دیگر جنگ افزار ها و ابزارآلات کشاورزی دست پیدا کنند. در ضمن سر سل بخاطر در مجاورت بودن بادهای فراوان و وجود آب بندان های طبیعی ساکنان دوران های بعدی را برای ساخت آسیاب های بادی به فکر فرو برد و دست به ساخت اولین آسیاب های بادی منطقه زدند. دیگر نقطه تاریخی جاران قلعه کوتی های سه گانه میباشد که به دوره گوتی ها یا( کوتی ها) بر میگردد که قلعه کوتی پایین(جیر قلا کوته) قلعه کوتی وسط (مین قلا کوته) قلعه کوتی بالا (جور قلا کوته) سند تاریخی این دوره میباشند.

روستای جاران در همه ادوار، دارای آثار تاریخی فراوان و تمدن بوده( گوتی ها آماردی ها کاسی ها پارتی ها هخامنشیان سلوکیان اشکانیان ساسانیان از جمله این اقوام متمدن میباشند که در این منطقه روزگار گذرانده اند)
مردم
جمعیت 30 خانوار و 70 نفر
رشد جمعیت 41 نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت 500 هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۲۸۰۰متر بالاتر از سطح آب های آزاد
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 18
بارش سالانه 900 میلی متر
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۰۹۴۲۴
وب‌گاه رسمی

دوستداران جاران

Jaran_lovers@
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به دهکده ی زیبای تاریخی جاران(جعران) خوش آمدید
امیدوارم به روستای زیبای جاران سفر کنید از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید و از محصولات کشاورزی مانند(فندق ، گردو ، سیب و آلوچه) و لبنیات طبیعی مانند (شیر ، ماست ، دوغ ، سرشیر، پنیر ، لور و کشک) آن لذت ببرید.

جاران روستایی از توابع بخش دیلمان شهرستان سیاهکل در استان گیلان ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان پیرکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹ نفر (۸خانوار) بوده‌است.

زبان[ویرایش]

زبان مردم روستای جاران در عهد باستان قبل از ورود آریایی ها زبان غیر آریایی داشتن اما امروزه به زبان تاتی و دیلمی سخن میگویند]][۱]

منابع[ویرایش]