تولید محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تولید محتوا به مشارکت در اهدای اطلاعات به هر رسانه‌ای و به‌ویژه رسانه‌های دیجیتال گفته می‌شود. اطلاعات اهدایی مذکور برای یک کاربر نهایی در زمینه‌های خاص است.[۱] محتوا «چیزی است که باید از طریق یک مدیوم بعنوان گفتار، نوشتار یا هر یک از هنرهای گوناگون بیان شود»[۲] محتوا برای بیان خود، تولید، بازاریابی و انتشار را پی می‌گیرد. فرم‌های معمول ایجاد محتوا شامل نگهداری و به‌روزرسانی وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌نویسی، عکاسی، فیلمبرداری، تحلیل برخط، نگهداری حساب‌های رسانه‌های اجتماعی‌، ویرایش و توزیع رسانه‌های دیجیتال با هدف بازاریابی محتوایی است. مرکز تحقیقات پیو، تولید محتوا را «تولید متریال اهدایی مردم به جهان برخط» توصیف کرده‌است.[۳]

محتوا در تبلیغات[ویرایش]

شرکت‌ها و مؤسسات برای تبلیغ محصول خود از این روش با ساخت بروشور دفاتر راهنما و لوح‌های فشرده تبلیغاتی به شکل چندرسانه‌ای و ارائه در محل شرکت و یا نمایشگاه‌ها استفاده می‌کنند.

محتوای آکادمیک[ویرایش]

در محیط‌‌های آموزشی، از خرد تا کلان، با ارائۀ تولید محتوا تلاشی برای بالابردن سطح آموزشی می‌شود. با ظهور سامانه‌های کمک آموزشی هوشمند این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفته و آموزش از مطالعۀ صرف به تماشای فیلم و پویانمایی و کار در سامانه‌های پرسش و پاسخ بصری تبدیل شده است که با استفاده و تحریک سیستم بصری سعی در بالابردن ضریب آموزش دارد.[۴]

انواع محتوا[ویرایش]

 • محتوای متنی
 • محتوای صوتی
 • محتوای تصویری
 • محتوای ویدئویی

محتوای متنی[ویرایش]

محتوای متنی به صورت نوشته در سایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند. این گونه از محتوا ها باید توسط کاربران خوانده شوند تا ارزشمند باشند.

محتوای صوتی[ویرایش]

تولید محتوای شنیدنی یا صوتی صرفاً با گوش مخاطب سروکار دارد؛ بنابراین محتوایتان باید طوری باشد که مخاطب با شنیدنش، آن را در ذهن خود مجسم کند و ترغیب شود تا انتهای محتوا با شما همراه شود. تولید محتوای صوتی می‌تواند به‌صورت پادکست ضبط شود و مدت‌زمان آن نیز با توجه به نحوه‌ی ارائه‌‌تان و نوع مخاطبان و خدمت یا محصولی که ارائه می‌دهید، متفاوت است.

محتوای تصویری[ویرایش]

تمام تصاویری که در سایت‌ها، بیلبرد‌ها و مکان‌های دیگر می‌بینید همان محتوای تصویری هستند، در واقع تولید محتوای دیدنی یا بصری به آن دسته از محتواهایی می‌گویند که به‌شکل ویدئو یا عکس تولید می‌شوند و در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند. این عکس‌ها یا به‌صورت تک‌عکس هستند یا به‌‌صورت ورقه‌ای تولید می‌شوند. عکس‌ها دنیای خاص خودشان را دارند. می‌توانید عکس‌ها را به‌صورت ساده در وب یا شبکه‌های اجتماعی‌تان قرار دهید و توضیحات را در انتهای آن بنویسید. هم‌چنین می‌توانید با برنامه‌ی فتوشاپ یا برنامه‌های شبیه به آن، نوشته‌ها را به عکستان اضافه کنید و محتوایتان را خلق کنید.

محتوای ویدئویی[ویرایش]

محتوای ویدئویی نیز انواع مختلفی دارد. می‌تواند در قالب ویدئویی کوتاه از محصول باشد یا به‌همراه خود، متن تبلیغاتی داشته باشد. علاوه بر این‌ها می‌توانید روی آن حرف بزنید و به‌ معرفی خود یا محصولتان بپردازید. حتی می‌توانید آن را در قالب فیلم کوتاه بی‌کلام یا باکلام ارائه دهید و در آن از ده‌ها ترفند و روش استفاده کنید.

سازندگان محتوا[ویرایش]

 • سازمان‌های خبری
 • دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی
 • شرکت‌ها[۵]
 • هنرمندان و نویسندگان
 • دولت‌ها[۶]
 • کاربران عادی[۷]
 • معلمان و دانش‌آموزان[۸][۹]

منابع[ویرایش]

 1. Weber، Matt (۲۰۱۷-۰۷-۱۷). «What is a content creator and why do I need one?». feldman+weber: Web Design and Digital Marketing that gets Results (به انگلیسی). بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 2. "Content - Define Content at Dictionary.com". Dictionary.com. Archived from the original on 8 March 2016. Retrieved 20 February 2019.
 3. Lenhart, Amanda; Deborah Fallows; John Horrigan (February 2004). "Content Creation Online". Pew Internet and American Life Project. Archived from the original on 12 January 2014. Retrieved 20 February 2019.
 4. تبیان، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی. «محتوای آموزشی چیست ؟». article.tebyan.net (به Persian). بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۳ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.
 5. «Automatically generated content - Search Console Help». support.google.com. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 6. Press، The Associated (۲۰۰۲-۱۰-۱۳). «Easy Access to Public Records Online Raises Privacy Questions» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 7. "User-generated content". Wikipedia (به انگلیسی). 2019-02-12.
 8. «فراخوان و شرایط شرکت در جشنواره». ecf.roshd.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.
 9. آموزشی، دفتر انتشارات و فناوری. «تولید محتوا توسط دانش آموزان، فرایند یاددهی و یادگیری را جذاب می کند». دفتر انتشارات و فناوری آموزشی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.