تولید محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در حال انجام...


تولید محتوا، به مشارکت در اهدای اطلاعات به هر رسانه ای و به ویژه رسانه‌های دیجیتال گفته می‌شود. اطلاعات اهدایی مذکور برای یک کاربر نهایی در زمینه‌های خاص است.[۱] محتوا «چیزی است که باید از طریق یک مدیوم بعنوان گفتار، نوشتار یا هر یک از هنرهای گوناگون بیان شود»[۲] محتوا برای بیان خود، توزیع، بازاریابی و انتشار می‌باشد. فرم‌های معمول ایجاد محتوا شامل نگهداری و به روز رسانی وب سایت‌ها، وبلاگ نویسی، عکاسی، فیلمبرداری، تحلیل آنلاین، نگهداری حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و ویرایش و توزیع رسانه‌های دیجیتال است. مرکز تحقیقات پیو، تولید محتوا را «تولید متریال اهدایی مردم به جهان آنلاین» توصیف کرده‌است.[۳]

محتوا در تبلیغات[ویرایش]

شرکتها و موسسات برای تبلیغ محصول خود از این روش با ساخت بروشور دفاتر راهنما و سی دی و دی وی دی های تبلیغاتی به شکل مالتی مدیا و ارائه در محل شرکت و یا نمایشگاهها میباشد.

محتوا آکادمیک[ویرایش]

در محیط‌های آموزشی از خرد تا کلان با ارائه و گاها تولید محتوا تلاش در بالابردن سطح آموزشی میشود. با ظهور سیستمهای کمک آموزشی هوشمند این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفته و آموزش از مطالعه صرف به تماشای فیلم و انیمیشن و کار در سیستمهای پرسش و پاسخ بصری تبدیل شده است که با استفاده و تحریک سیستم بصری سعی در بالابردن ضریب آموزش دارد.[۴]

سازندگان محتوا[ویرایش]

 • سازمان‌های خبری
 • دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی
 • شرکت ها[۵]
 • هنرمندان و نویسندگان
 • دولت ها[۶]
 • کاربران عادی[۷]
 • معلمان و دانش‌آموزان[۸][۹]

منابع[ویرایش]

 1. Weber، Matt (۲۰۱۷-۰۷-۱۷). «What is a content creator and why do I need one?». feldman+weber: Web Design and Digital Marketing that gets Results (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 2. "Content - Define Content at Dictionary.com". Dictionary.com.
 3. Lenhart, Amanda; Deborah Fallows; John Horrigan (February 2004). "Content Creation Online". Pew Internet and American Life Project.
 4. تبیان، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی. «محتوای آموزشی چیست ؟». article.tebyan.net (به Persian). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.
 5. «Automatically generated content - Search Console Help». support.google.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 6. Press، The Associated (۲۰۰۲-۱۰-۱۳). «Easy Access to Public Records Online Raises Privacy Questions» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۲۰.
 7. "User-generated content". Wikipedia. 2019-02-12.
 8. «فراخوان و شرایط شرکت در جشنواره». ecf.roshd.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.
 9. آموزشی، دفتر انتشارات و فناوری. «تولید محتوا توسط دانش آموزان، فرایند یاددهی و یادگیری را جذاب می کند». دفتر انتشارات و فناوری آموزشی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۰-۰۳.