توف (سازمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اتحادیه بازرسی و پایش فنی بایگانی‌شده در ۶ آوریل ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine[۱] (به آلمانی: Technischer Überwachungs-Verein) یا به طور مخفف توف[۲] (به آلمانی: TÜV) سازمانی مستقر در آلمان است که بر روی سلامتی کالاهای صنعتی ارائه شده از سوی شرکت‌های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارائه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تأمین کنند. شرکت‌هایی که دارای آرم TÜV می‌شوند، باید حداقل ۲۵٪ سهام آنها در اختیار یکی از توف‌های زیر نظر شرکت باشند. این سازمان به عنوان یک مشاور مستقل بر سلامت کار کرد کالاها یا محصولاتی مانند محصولات کشاورزی حیاتی، دودزایی وسایل نقلیه و استانداردهای ساخت موتورهای اتوموبیل‌های سنگین و سبک و تأسیسات انرژی را بر عهده دارد. بسیاری از زیرسازمان‌های دارنده TÜV می‌توانند به عنوان سازمان دهندگان و همچنین گسترش دهندگان مقوله انرژی و مفاهیم وابسته به آن عمل کنند و راه حلهایی برای مشکلات زیست‌محیطی ارائه دهند. همچنین خود این شرکت‌ها وظیفه دارند از قوانینی که بر مبنای مدرکTÜV به آنها اهدا می‌شود، تبعیت کنند و در راستای سلامت انسان و محیط گام بردارند.توف دارای بلور نمی باشد.استاندارد TÜV قابلیت انطباق با انواع ایزو، از جمله ایزو ۹۰۰۱ در مدیریت کیفیت و ایزو ۱۶۹۴۹ در رابطه با مدیریت کیفیت دستگاه‌های خودکار را نیز دارد.

تاریخچه[ویرایش]

سازمان دیدبانی فنی از سابقه‌ای در حدود ۱۳۰ سال برخوردار است که در زمان خود در اشکالی مانند امن‌سازی ابتکاری کارگاه‌ها و اماکن عمومی ظهور کرده‌است. حول و حوش سال ۱۸۷۰ تعداد TÜVها به تعداد نزدیک به ۴۳ عدد بوده‌است. آنها از نظر جغرافیایی همانجایی واقع شده بودند که همینک هستند، مانند SAAR, SÜD , NORD و Rheinland. سازمان دیدبانی فنی اصالتاً برای نظارت بر نحوه کارکرد تجهیزات دیگ بخار ایجاد شده بود و برای همین نیز امروزه بسیاری از خدمات و درآمد این شرکت از جهت وضع قوانین و نظارت بر ساخت دیگ‌های بخار و تجهیزات تحت فشار می‌باشد. پدید آمدن این سازمان‌ها بر پایه بکارگیری دانش و تخصص موجود در صنایع و ایجاد ساختارهای معین به منظور بازرسی و پایش به صورت شخص ثالث و بی‌طرف، بوده‌است. همچنین سازمان‌هایی که با عنوان TUV در فدرال‌های مختلف آلمان به وجود آمده‌اند، با پیشوند یا پسوند مرتبط با منطقه خود در آلمان نام گذاری شده و به صورت شخصیت‌های مستقل حقوقی در مناطق مختلف آلمان ثبت شده‌اند.[۳] از تعداد 43 TÜV ای که آن زمان وجود داشتند، امروزه تنها ۴ عدد در آلمان باقی‌مانده‌اند (بعلاوه یکی در اتریش)

فعال‌ها[ویرایش]

بزرگترین گروه TÜVها که به صورت بین المللی فعال می باشند شرکت TÜV NORD ، TÜV Reinland و TÜV AUSTRIA می‌باشد با نزدیک به یازده هزار کارمند و نزدیک به ۶۰۰ محل بین‌المللی در سرتاسر جهان. دیگر شرکت بزرک بازرگانی در این رابطه که بزرگتر از سازمان دیدبانی فنی (vdTÜV) می‌باشد، سازمان نظارت فراگیر واقع شده در آلمان می‌باشد که از جانب دولت فدران آلمان حمایت می‌شود. تمام وسایل نقلیه‌ای که در جاده‌های آلمان تردد می‌کنند، باید یکی از گواهی‌های TÜV یا DEKRA را داشته باشند و برای همین شرکت‌های سازنده این وسایل، می‌بایست در اخذ این گواهی‌ها کوشا باشند زیرا به تدریج بسیاری از استانداردهای مربوط به سازمان دیدبانی فنی و دیگر سازمانهای از این نوع در حال کاملاً اجباری شدن است. این استاندارد همچنین برای انطباق خود با کشورها و مناطق مختلف جهان، شعبه‌هایی را در این کشورها تأسیس کرده‌است که استانداردهای TÜV و دیگر خدمات مربوط به نظارت و سرپرستی را با شرایط آن کشور یا منطقه سازگار کرده و امکان هماهنگی را در سطح جهان پدیدآورده است. شایان ذکر است بر همین اساس نیز سازمان دیدبانی فنی در ایران نیز مرکزی را برای آموزش شیوه‌های مؤثر در بهبود محیطی و مدیریت کنترل کیفیت و همچنین سازمان‌های استراتژی محور (Balance Score card) تدارک دیده‌است.

در حال حاضر از بین شرکت های TÜV تنها شرکت فعال شرکت TÜV NORD IRAN که به تازگی نماینده انحصاری TUV AUSTRIA در ایران می باشد.

گستره فعالیت‌های نظارتی این سازمان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «/&tid=4144776339&title=2&tidback=764020438489 توف نورد ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰.
  2. «==/&tid=4144776339&title=2&tidback=764020438489 توف نورد ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰.
  3. http://www.rwtuviran.com/index_fa.html بایگانی‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine توضیحات وب‌گاه فارسی دربارهٔ آرمTÜV