توطئه علیه مردم ناآگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

توطئه علیه مردم ناآگاه (یا توطئه علیه عوام) اصطلاحیست که جورج برنارد شاو در نمایشنامه خود بنام "معضل پزشک"[۱] در سال ١٩٠٦ باب کرد. در اینجا واژه 'توطئه' اشاره ایست به روش مورد استفاده دست اندر کاران رشته های حرفه ای برای به دست آوردن قدر و منزلت و قدرت و ثروت.

در مورد چنین توطئه هایی تیم هارفورد [Tim Harford] در کتابش بنام اقتصاددان نهانی [۲] چنین بحث میکند : "... پزشکان و کارشناسان مالی و حسابداران و وکلا با بر پا کردن موانعی مجازی (که او کمربند سبز[۳] مینامد) ورود رقبا را به این حرفه ها دشوار کرده... و در پی آن میتوانند سطح دستمزدهای خویش را بالا نگه دارند. نمونه هایی از این کمربندهای سبز مجازی عبارتند از دوره های بسیار طولانی دانش اندوزی (کسب صلاحیت) و نهادهای حرفه ایی که سالانه تنها شمار اندکی از نامزدها را می پذیرند. آرمان بسیاری از سازمانهایی که برای حفاظت ما از 'حرفه ایهای بی صلاحیت' بر پا شده اند در حقیقت بالا نگهداشتن دستمزد 'با صلاحیت' هاییست که آنها بما توصیه میکنند.

این احساس شاو پژواک نوشته ای پیشین تر از آدام اسمیت بود که میگفت : "آدمهای هم پیشه کمتر با یکدیگر نشست و برخاست میکنند، حتی برای سرگرمی و شادمانی. ولی گفتگوهایشان همیشه یا با توطئه علیه مردم به پایان میرسد یا با تدبیری برای افزایش قیمتها."[۴]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

The Doctor's Dilemma اثر جرج برنارد شاو ١٩٠٦ میلادی، نسخه رایگان موجود در پروژه گوتنبرگ