تن‌پار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تن‌پار
Transverse section of half of a chick embryo of forty-five hours' incubation. The dorsal (back) surface of the embryo is towards the top of this page, while the ventral (front) surface is towards the bottom.
Dorsum of human embryo, 2.11 mm in length. (The older term primitive segments is used to identify the somites.)
جزئیات
مرحله کارنگی۹
روزها20[۱]
ساخته ازمیان‌پوست پیرامحوری
سازندهdermatome ، ماهیچه‌پار، sclerotome
شناسه‌ها
لاتینsomitus
MeSHD019170
TEE5.0.2.2.2.0.3
FMA85522

به حلقه یا بند بدن جانوران تَن‌پار[۲] (انگلیسی: Somite) یا سومیت می‌گویند. به عبارت دقیق‌تر علمی، تن‌پار، هریک از دو تودهٔ میان‌پوست است که در دو سوی لولهٔ عصبی رویان قرار دارد و پوست و ماهیچه و ستون مهره‌ها را می‌سازد.

تن‌پار یکی از یک جفت قطعه‌ای است که در امتداد ستون فقرات جنین مهره‌داران از تقسیم عرضی میان‌پوست به‌وجود می‌آید. تن‌پارها ساختارهایی موقتی هستند که بعدها تبدیل به ستون مهره‌ها، دنده‌ها، بخشی از پوست، و ماهیچه‌های پشت می‌شوند.

از حدود روز بیستم تا سی‌ام، برای جنین به عنوان مرحله پیدایش تن‌پار شناخته می‌شود. تن‌پارها برجستگی‌هایی در اطراف لوله عصبی هستند که از لایه میان‌پوست را به وجود می‌آیند. با آغاز هفته چهارم، تن‌پارها به سلول‌های استخوان‌پار (اسکلروتوم، سازنده غضروف‌ها و استخوان‌ها) و ماهیچه‌پار پوستی (درمومیوتوم) بدل می‌شوند. پوست‌ماهیچه‌پارها نیز نهایتاً به سلول‌های ماهیچه‌پار و پوست‌پار (درماتوم، لایه پوست میانی) بدل می‌شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Third Week Of Life:". Retrieved 2007-10-13.
  2. "فرهنگستان زبان و ادب فارسی". 1396. Persianacademy.Ir. Accessed December 24 2017. http://www.persianacademy.ir/fa/word/ بایگانی‌شده در ۴ دسامبر ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine.

پیوند به بیرون[ویرایش]