تلفات جانبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تلفات[۱] یا صدمات[۲] جانبی به آسیب‌های ناخواسته‌ای گفته می‌شود که به هنگام هدف قرار دادن و ضربه زدن به یک هدف به افراد و سازه‌هایی غیر از هدف مورد نظر وارد می‌شود.

در عملیات‌ها و حملات نظامی به‌طور مکرر پیش می‌آید که افراد غیرنظامی نیز در جریان حمله یک طرف به دشمن خود جان باخته یا زخمی می‌شوند و اموال غیرنظامیان نیز خسارت می‌بیند. به این آسیب‌ها و خسارات پیرامونی، تلفات جانبی گفته می‌شود.

در صورتی که آسیب ناخواسته شلیک‌ها و حملات به نیروهای خودی وارد شود به آن آسیب دیدن بر اثر آتش خودی گفته می‌شود.

به‌ویژه در جنگ‌های تمام‌عیار شمار تلفات جانبی نیز بالا است.

پیشینه کاربرد اصطلاح[ویرایش]

اصطلاح تلفات جانبی که کاربرد آن جنبه ملایم‌تری به قتل ناخواسته غیرنظامیان می‌بخشد، احتمالاً نخستین بار توسط نیروهای مسلح ایالات متحده و در جریان جنگ ویتنام به‌کار رفت.[۳] کرتیس له‌می، ژنرال نیروی هوایی آمریکا، در آن زمان این اصطلاح را در جریان بمباران شهرهای ژاپن در جنگ دوم جهانی به‌کار برد.

امروزه این اصطلاح کاربرد گسترده‌تری یافته‌است و برای نمونه زمانی که دسترسی کاربران عادی رایانه‌ها نیز بر اثر اقدامات علیه سوءاستفاده افرادی از شبکه قطع شود سخن از تلفات جانبی گفته می‌شود. در سیاست و اقتصاد نیز مواردی وجود دارد که در مورد آن‌ها اصطلاح تلفات جانبی کاربرد پیدا می‌کنند مانند مسئله اثرات جانبی در علم اقتصاد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تلفات جانبی» [علوم نظامی] هم‌ارزِ «collateral damage1»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوازدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۶۶-۸ (ذیل سرواژهٔ تلفات جانبی)
  2. «صدمات جانبی» [علوم نظامی] هم‌ارزِ «collateral damage2»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوازدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۶۶-۸ (ذیل سرواژهٔ صدمات جانبی)
  3. Anthony H. Cordesman (2003). The Iraq War: Strategy, Tactics, and Military Lessons. Praeger/Greenwood. pp. 266. شابک ‎۰−۲۷۵−۹۸۲۲۷−۰. http://books.google.com/books?id=dZuE9lJXkOQC&pg=PA266&dq=%22Collateral+damage%22+definition&as_brr=3&ie=ISO-8859-1&output=html&sig=jDN2xdE02Ph9kWyn_9X1ad5gFr0.