تفنگ تهاجمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ام۱۶ تفنگ آمریکایی (بالا) و کلاشنیکف تفنگ شوروی (پایین) دو خانوادهٔ پرطرفدار از سلاح‌های تهاجمی در بین نیروهای نظامی جهان به‌شمار می‌آیند.

تفنگ تهاجمی تفنگ خودکاری است که از فشنگ‌های متوسط ۵٫۵۶x۴۵ م‌م یا ۷٫۶۲x۳۹ م‌م که به وسیله خشاب به سلاح ملحق می‌شوند، استفاده می‌کند و حداقل برد مفید آن ۳۰۰ متر است.[۱] این نوع تفنگ‌ها امروزه سلاح سبک اصلی بیشتر ارتش‌های دنیا هستند. اصطلاح تفنگ هجومی معادل کلمه آلمانی Sturmgewehr است که آدولف هیتلر به عنوان نام تفنگ اس‌ت‌ژ ۴۴ نخستین تفنگ هجومی دنیا انتخاب کرد.[۲]

تفنگ‌های تهاجمی پس از جنگ جهانی دوم به مرور جای تفنگ‌های جنگی را به عنوان سلاح اصلی نیروهای پیاده نظام در اغلب ارتش‌های دنیا گرفتند. این کار در شوروی با تفنگ آکا-۴۷ (اولین تفنگ خانواده کلاشنیکف) در اواخر دهه ۱۹۴۰ و در آمریکا با تفنگ ام-۱۶ در اواخر دهه ۱۹۶۰ انجام شد. تفاوت تفنگ تهاجمی با تفنگ جنگی استفاده از فشنگ متوسط به جای فشنگ پرقدرت و در نتیجه اندازه و وزن کمتر آن و مناسبتر برای آتش رگبار است. تفاوت این سلاح با مسلسل دستی هم این است که مسلسل‌های دستی از فشنگ سلاح کمری استفاده می‌کنند. تفاوت آن با تیربار سبک هم این است که تیربار سبک به منظور قدرت رگبار شدیدتر و طولانی‌تر به عنوان آتش حمایتی برای دسته‌های کوچک ساخته شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. ASSAULT RIFLES AND THEIR AMMUNITION
  2. http://www.lonesentry.com/articles/ttt07/stg44-assault-rifle.html Machine Carbine Promoted M. P. 43 Is Now "Assault Rifle 44"] Tactical and Technical Trends, No. 57, April 1945.