تصاویر تک رنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رنگ تک رنگ: دستگاه های دید در شب معمولاً تولید تصاویر تک رنگ به طور معمول در سایه های سبز تولید می کنند.
سیاه و سفید و تک رنگ: برج ایفل در سال 1889 Exposition Universelleکه برای آن ساخته شده است.

تک رنگ[۱] توصیف نقاشی و طراحی یا عکس در یک رنگ یا مقادیر از یک رنگ است.[۲] شیء یا تصویر تک رنگ نشان دهنده سایه رنگ در فام‌های محدود رنگ یا فام است. تصاویر تنها با استفاده از سایه خاکستری (با یا بدون سیاه یا سفید) به نام سیاه و سفید یا سیاه و سفید می باشد. اما از نظر علمی صحبت تک رنگ نور به نور مرئی از یک باند باریک از طول موج (دیدن طیف رنگی) اشاره دارد.

کاربرد

یک عکس از یک طوطی که با یک پالت تک رنگ تعداد محدودی از سایه رندر شده است.

برای یک تصویراصطلاح تک رنگ  معمولاً به همان معنی سیاه و سفید یا به احتمال بیشتر سیاه و سفید به کار برده می‌شود، اما همچنین می‌تواند برای اشاره به دیگر ترکیبات حاوی تنها تن از یک رنگ مانند سبزو سفید یا سبز و سیاه و سفید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ممکن است به نمایش رنگ تن قهوه ای از نور قهوه ای مایل به زرد به قهوه ای تیره یا cyanotype ("طرح") , تصاویر و روش‌های عکاسی اولیه مانند داگرئوتایپهای ambrotypesو tintypes اشاره داشته باشد که هر یک از آن‌ها ممکن است  برای تولید یک تصویر تک رنگ مورد استفاده قرار بگیرد.

در محاسبات، تک رنگ دارای دو معناست:

 • ممکن است به معنای داشتن تنها یک رنگ باشد که یا روشن یا خاموش است (همچنین به عنوان یک تصویر باینری شناخته شده ),
 • به سایه آن رنگ اجازه می‌دهد.

یک تک رنگ صفحه نمایش کامپیوتر است که قادر به نمایش تنها یک رنگ اغلب سبز کهرباقرمز یا سفید و اغلب نیز سایه آن رنگ.

در فیلم عکاسی تک رنگ است که به‌طور معمول استفاده از سیاه و سفید فیلم. در اصل همه عکاسی انجام شد در تک رنگ. هر چند رنگ، عکاسی، ممکن بود حتی در اواخر دهه ۱۸۰۰ به راحتی استفاده می‌شود رنگ فیلم مانند Kodachromeشد در دسترس نیست تا اواسط دهه ۱۹۳۰ است.

در عکاسی دیجیتالتک رنگ به عنوان دریافت تنها سایه‌های سیاه توسط سنسور است یا توسط پس-پردازش تصویر رنگی با ترکیب مقادیر کانال‌های متعدد (معمولاً قرمز و آبی و سبز) صورت می‌گیرد. توزین از کانال‌های فردی ممکن است انتخاب برای رسیدن به یک نظر اثر هنری باشد; اگر تنها کانال قرمز با وزن انتخاب شده باشد این اثر  با استفاده از یک فیلتر قرمز در فیلم  panchromatic مشابه خواهد بود.  اگر کانال قرمز حذف شده‌است و سبز و آبی ترکیب شده باشد و اثر  شبیه به orthochromatic فیلم خواهد بود یا استفاده از یک فیلتر فیروزه ای در panchromatic فیلم نیز اینگونه است. بنابراین انتخاب وزن اجازه می‌دهد تا طیف گسترده ای از بیان هنری در فینال تک رنگ تصویر صورت گیرد.

برای تولید یک تصویر anaglyph منبع رنگ اصلی تصویر یانقش برجسته نما ممکن است برای اولین بار  به تک رنگ به منظور سهولت در ارائه تصویر کاهش یابد. گاهی اوقات این مورد، در مواردی که در آن یک رنگ تصویر با رندر در یک گیج‌کننده صورت با توجه به رنگ‌ها و الگوهای موجود در منبع تصویر و انتخاب فیلتر استفاده می‌شود مورد نیاز است (به‌طور معمول قرمز و مکملهای فیروزه ای).[۳]

در فیزیک

در فیزیک نور تک رنگ تابش الکترومغناطیسی از یک تک فرکانس است. در حس فیزیکی هیچ منبع تابش الکترومغناطیسی صرفاً تک رنگ نیست، از آنجایی که این مورد به یک موج نامتناهی به عنوان یک نتیجه از تبدیل فوریه بومی سازی اموال (cf. طیفی انسجام) نیاز دارد. حتی  منابع بسیار کنترل شده مانند لیزر عمل جراحی در طیف وسیعی از فرکانس‌ها (شناخته شده به عنوان طیفی linewidth) نیز اینگونه است. در عمل، فیلتر نور پراش توری، جداسازی نور و نور لیزر است و همه به‌طور معمول به تک رنگ اشاره دارند. اغلب منابع نور را می‌توان مقایسه و به عنوان "تک رنگ" (مشابه استفاده به عنوان monodispersity) شناخته شوند. یک دستگاه که یک باند باریک فرکانس را از پهنای باند گسترده‌تر با پهنای باند منبع ایزوله کرده‌است و monochromator نامیده می‌شود، اگرچه پهنای باند اغلب به صراحت مشخص شده و در نتیجه مجموعه ای از فرکانس‌های قابل درک است.

همچنین نگاه کنید

 • Duotone – استفاده از دو رنگ جوهر در چاپ
 • ترام – استفاده از سیاه و سفید در یک الگوی است که درک شده به عنوان shades of grey (ممکن است تمدید شود همچنین به تصاویر رنگی)
 • رنگارنگ – از رنگ‌های متعدد مخالف تک رنگ
 • Monochromacy (کوررنگی)
 • رنگ انتخابی – استفاده از تک رنگ و رنگ انتخابی در یک تصویر
 • نقاشی تک رنگ – monochromes در هنر

منابع

 1. From the یونانی باستان: μονόχρωμος – monochromos “having one color”.
 2. "monochrome", Merriam-Webster Online Dictionary, 2009, retrieved October 16, 2009 More than one of |accessdate= and |access-date= specified (help)More than one of |accessdate= and |access-date= specified (help)
 3. "Monochromatic". Dictionary.com Unabridged. Random House, Inc. Retrieved March 23, 2013.