تزوتان تودوروف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تزوتان تودوروف
زادهٔ۱ مارس ۱۹۳۹
صوفیه، بلغارستان
درگذشت۷ فوریهٔ ۲۰۱۷ (۷۷ سال)
پاریس، فرانسه
ملیتبلغاری-فرانسوی
دورهفلسفه غربی
حیطهفلسفه معاصر
علایق اصلی
فیلسوف، منتقد ادبی، نشانه‌شناس، مورخ

تزوتان تودوروف (به زبان بلغاری: Цветан Тодоров و به زبان فرانسوی: Tzvetan Todorov) (زادهٔ ۱ مارس ۱۹۳۹-درگذشته ۷ فوریه ۲۰۱۷) فیلسوف، مورخ و نشانه‌شناس بلغاری-فرانسوی بود.

زندگی[ویرایش]

تودوروف در بلغارستان به دنیا آمد و در ۱۹۶۳ به پاریس رفت. او که در بلغارستان مدرکی گرفته بود و توصیه‌ای از دانشگاه صوفیه در دست داشت، برای نخستین‌بار هنگامی که با ماهیت محافظه‌کارانه سوربن پیش از ۱۹۶۸ آشنا شد که از دانشکده ادبیات آنجا انجام پژوهش در زمینه نظریه ادبی را درخواست کرد. رئیس دانشکده به سردی به اطلاع تودوروف رساند که در دانشکده او پژوهش در زمینه نظریه‌های ادبی انجام نمی‌گیرد و هیچ موردی هم برای این کار وجود ندارد. تودوروف جوان برای آن‌که مرعوب نشده باشد، به مطالعه در کتابخانه سوربن پرداخت و از طریق یکی از کارمندان کتابخانه سرانجام با ژرار ژانت تماس گرفت و او به تودوروف پیشنهاد کرد که در سمینار رولان بارت در مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی شرکت کند. تماس او با رولان بارت او را قادر ساخت که مقالاتی برای نشریهٔ پرنفوذ نشانه‌شناسی میان‌رشته‌ای، یعنی کمونیکاسیون بنویسد.[۱] تودوروف در سال ۱۳۸۵ به ایران سفر کرد و در خانه هنرمندان به ایراد سخنرانی پرداخت.[۲]
تزوتان تودوروف، روز سه‌شنبه نوزدهم بهمن ماه ۱۳۹۵ مقارن با ۷ فوریه ۲۰۱۷، در ۷۷ سالگی در پاریس درگذشت.[۳]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

  • مقدمه‌ای بر ادبیات فانتزی
  • باغ ناتمام، میراث انسان‌گرایی
  • فتح آمریکا
  • میخائیل باختین: اصل گفتوشنودی
  • در باب تنوع انسانی: ناسیونالیسم، نژادپرستی و غریبه‌گرایی در تفکر فرانسوی
  • از ادبیات تا اخلاقیات[۴]

منابع[ویرایش]

  1. جان لچت، پنجاه متفکر بزرگ معاصر از ساختارگرایی تا پسامدرنیته، ترجمه محسن حکیمی، تهران، انتشارات خجسته، ۱۳۸۳، صفحهٔ ۲۰۷
  2. «تزوتان تودورف در تهران سخنرانی کرد «ادبیات راهنما و هدایت‌کنندهٔ انسان‌هاست»». ایسنا. ۲۰۰۶-۱۰-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۰۸.
  3. «تزوتان تودورف، نظریه‌پرداز ادبی فرانسه درگذشت - فرانسه». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۱۷-۰۲-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۰۸.
  4. «ایبنا - کتابی از تزوتان تودورف در ایران منتشر می‌شود». خبرگزاری کتاب ایران (IBNA). ۲۰۱۷-۰۲-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۰۸.