تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند
DavidBrutusSonsCorps.jpg
هنرمندژاک لوئی داوید
سال۱۷۸۹
موادرنگ روغن
ابعاد
۳۲۳ ×۴۲۲ سانتیمتر
مالکموزه لوور، پاریس

تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند (به فرانسوی: Les licteurs rapportent à Brutus les corps de ses fils)، اثری است در سبک نئوکلاسیک از ژاک لوئی داوید که در سال ۱۷۸۹ میلادی، با رنگ روغن بر روی کاغذ کانواس خلق شد.

هم‌اکنون این تابلو، تحت مالکیت موزه لوور قرار دارد.

این اثر در زمان خودش جنجال زیادی آفرید. پیش از افتتاح سالن (پاریس) (نمایشگاه رسمی زیر نظر دولت فرانسه)، انقلاب فرانسه آغاز شده بود. مجلس ملی برپا شده و باستیل سقوط کرده بود. دربار نمی‌خواست تبلیغات باعث تحریک مردم شود، بنابراین تمام آثار قبل از نمایش باید بازبینی می‌شدند. پرتره‌ای که داوید از لاوازیه، شیمی‌دان، فیزیک‌دان و عضو فعال ژاکوبین‌ها، به همین دلیل توسط مقامات ممنوع شده بود. وقتی روزنامه‌ها گزارش دادند که دولت به تابلوی -تبرداران برای بروتوس جسد پسرانش را می‌آورند- اجازه نمایش نمی‌دهد، مردم خشمگین شدند و دربار مجبور به تسلیم شد و تابلو به کمک دانشجویان هنر در نمایشگاه قرار گرفت.

این نقاشی لوکیوس یونیوس بروتوس یکی از رهبران روم را نشان می‌دهد که عزادار پسرانش است. پسران بروتوس برای براندازی جمهوری و احیای سلطنت تلاش کردند، در نتیجه پدرشان برای حفاظت از جمهوری، دستور مرگ آنها را صادر کرد؛ بنابراین بروتوس قهرمان دفاع از جمهوری بود.

در سمت راست اثر مادر دو دخترش را در آغوش گرفته و خدمتکار سوگوار در گوشه دیده می‌شود. در سمت چپ بروتوس بر روی کلیسموس ‏(en) نشسته، تنها و متفکر. اما می‌داند بهترین کار را برای کشورش انجام داده‌است. کل اثر نماد جمهوری خواهان بود و در آن دوران معنای ویژه‌ای داشت.

به کمک سایه روشن بین بروتوس و خانواده اش فاصله ایجاد شده، در حالی که تمام خانواده و حتی خدمتکار بی تاب و سوگوار هستند، بروتوس آرام نشسته‌است و حتی به جسد بی سر فرزندش نگاه هم نمی‌کند. اما به پاهایش که روی هم قلاب شده نگاه کنید، به انگشتان منقبض پایش. بروتوس چندان هم آرام نیست.

منابع[ویرایش]

[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lictors_Bring_to_Brutus_the_Bodies_of_His_Sons