تأخیر انتشار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تاخیر انتشار)
پرش به: ناوبری، جستجو

تاخیر انتشار (به انگلیسی: propagation delay) یک اصطلاح فنی است که می‌تواند معنای متفاوتی بسته به جای استفاده داشته باشد و می‌تواند به شبکه‌های کامپیوتری، الکترونیک، و فیزیک مربوط شود. به طور کلی، مدت زمان گرفته شده برای مقدار بهره جهت رسیدن به مقصد است.

شبکه[ویرایش]

در شبکه‌های کامپیوتری، تاخیر پخش مقدار زمانی است که طول می‌کشد بالاترین سیگنال از فرستنده به گیرنده جا به جا شود. این را می‌توان به عنوان نسبت بین طول پیوند و سرعت انتشار در میان خاص محاسبه می‌شود. تاخیر پخش برابر است با d / s که در ان d فاصله است و s سرعت پخش موج. در ارتباطات بی سیم s=c یعنی سرعت نور است. در سیم مسی، سرعت‌ها به طور کلی از محدوده 59c to 77c است این تاخیر مانع اصلی در توسعه رایانه‌های با سرعت بالا است و گلوگاه اتصال در سیستم‌های IC نامیده می‌شود.

الکترونیک[ویرایش]

در الکترونیک، دیجیتال و مدارهای الکترونیک دیجیتال، تاخیر پخش یا تاخیر گیت برابر است با مدت زمانیکه ورودی یک گیت منطقی می‌شود تا زمانیکه خروجی گیت منطقی معتبر و پایدار باشد. اغلب این اشاره به زمان مورد نیاز خروجی، برای رسیدن از ۱۰ درصد به ۹۰ درصد از سطح خروجی نهایی، آن زمانی که ورودی دچار تغییرات می‌شود. کاهش تاخیر گیت در مدارات دیجیتال اجازه می‌دهد پردازش داده‌ها در سرعت سریع تر انجام پذیرد و بهبود عملکرد کلی را شامل می‌شود. تفاوت در تاخیر پخش المنت‌های منطقی، عمده ترین عامل در بروز اشکالات در مدار ناهمزمان به عنوان یک نتیجه از شرایط مسابقه است. پایه تلاش منطقی با بهره‌گیری از تاخیر پخش به مقایسه طرح پیاده شده بیانیه‌های منطقی مشابه می‌پردازد. تاخیر پخش با درجه حرارت، ولتاژ حاشیه‌ای و همچنین افزایش ظرفیت بار خروجی، افزایش می‌یابد که حالت دوم بزرگترین کمک به افزایش تاخیر است. اگر خروجی یک گیت منطقی به ردیابی طولانی متصل و یا با استفاده به عنوان درایو بسیاری از دروازه‌های دیگر باعث افزایش قابل ملاحظه‌ای تاخیر پخش می‌شود. سیم‌ها دارای تاخیر تقریبی 1 NS برای هر ۶ اینچ (۱۵ سانتی‌متر) طول هستند. گیت‌های منطقی دارای رنج تاخیر انتشار از بیش از 10 NS به محدوده پیکو ثانیه را بسته به نوع تکنولوژی استفاده می‌شود دارا هستند.

فیزیک[ویرایش]

در فیزیک، به ویژه در زمینه الکترومغناطیس، تاخیر پخش برار است با مدت زمانیکه استفاده می‌شود برای یک سیگنال که به مقصد خود برسد. به عنوان مثال، در مورد یک سیگنال الکتریکی، مدت زمانی که سیگنال از طریق یک سیم در حرکت است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Propagation delay»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.