تاج‌الملوک (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تاج‌الملوک
گل تاج‌الملوک ناپل
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: گل‌های ساعت
تیره: آلالگان
سرده: تاج‌الملوک
لینئوس، ۱۷۵۳
گونه‌ها

متن را ببینید.

گیاه تاج الملوک جنسی از تیره آلالگان (Ranunculaceae) است.

با توجه به خواص دارویی آن در بیماری‌هایی نظیر سرفه، روماتیسم، نقرس و سیاتیک شناخته شده بوده است ولی به لحاظ سمی بودن گیاه و شکل برگ‌های آن به برگ کرفس، از کاشتن این گیاه در منزل اجتناب می‌شود. اندازه بوته آن در حدود سی تا صد سانتی متر است و زمین با خاک معمولی و مرطوب و آفتابگیر را دوست دارد. در برابر سرما مقاوم است و به لحاظ کوتاه بودن گیاه، در حاشیه بوستان‌ها کاشته می‌شود. زمان گلدهی آن اواخر بهار و اوایل پائیز است و عمر گل‌ها در حدود سه هفته می‌باشد. ازدیاد آن از طریق بذر و جا به جایی و تقسیم ریشه صورت می‌گیرد.

زهر[ویرایش]

زهر هلاهل یا گرگ کش گیاه گرگ کش (آقنیطون) با نام علمی Aconitum feroguall از خانواده آلاله یا Ranunculaceae می‌باشد که در کشور ایران نیز نمونه‌هایی از آن وجود دارد. به علت وجود آلکالوئید سمی اکونی تین، اسم این جنس یعنی Aconitum برای آن انتخاب شده‌است. گرچه داروهای ارزشمندی از این گیاه جهت درمان ذات الریه و رماتیسم‌های حاد استخراج می‌شود، به علت باریک بودن مرز سمیت، با مصارف دارویی، حتماً بایستی تحت نظارت پزشک در درمان به کار گرفته شود.

گونه‌ها[ویرایش]

رنگ گل‌ها در گونه‌های مختلف، متفاوت است برخی گونه‌ها، گل‌هایی به رنگ بنفش دارند مانند گونه تاج‌الملوک ناپل (A. napellus). برخی نیز گل‌هایی به رنگ آبی روشن دارند مانند گونه A. variegates که گونه‌هایی از آن دو رنگ بوده و رنگ سفید در آن وارد شده است. گونه زینتی تاج الملوک به نام aquilegia chrysantha بیشتر مورد توجه واقع شده است.

تاج‌الملوک.

برای کاشت و تکثیر آن از بذر استفاده می‌شود که در اواسط بهار در خزانه می‌کارند و در اوایل پائیز به محل اصلی انتقال می‌دهند. همچنین می‌توان با تقسیم ریشه‌ها در بهار یا پائیز نسبت به تکثیر آن اقدام کرد. از سایر گونه‌های تاج الملوک می‌توان تاج‌الملوک صورتی، تاج‌الملوک جنگلی و تاج‌الملوک قفقازی را نام برد.

نوع بستانی آن گلهایش سر به بالا است و نوع وحشی آن گلهایی افتاده دارد به رنگهای مختلف در دشت‌های آمریکا فراوان می‌روید و در کلورادو آمریکا به رنگ آبی است (گل نشان ایالتی کلرادو است) از تخم هم به عمل می‌آید و در سال دوم گل می‌دهد گیاهی چند ساله یا دائمی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست گل‌ها

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • برگرفته از دانشنامهٔ رشد.
  • جدول اطلاعاتی از ویکی‌پدیای انگلیسی.
  • دوازده امامی، س. گیاهان دارویی در عرصه زبان و ادبیات، پژوهشنامه گل محمدی و گیاهان دارویی منطقه کاشان، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، بهار ۱۳۸۳ ۴۶ص.