آلاریک یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلاریک یکم
پادشاه ویزیگوت‌ها
Alarich steel engraving.jpg
دوران ۳۹۵-۴۱۰ (میلادی)
زادروز حدود ۳۷۰ (میلادی)
زادگاه داچیا
مرگ ۴۱۰ (میلادی)
محل مرگ کزنتزا, کالابریا
پیش از آتولف
پس از آتاناریک
پدر آتاناریک

آلاریک یکم (Alaric I) (زادهٔ ۳۷۰ - درگذشتهٔ ۴۱۰) پادشاه ویزیگوت‌ها از ۳۹۵ تا ۴۱۰ بود.او نخستین فاتح ژرمانی رم محسوب می‌شود و حملهٔ او به این شهر در ۴۱۰ سرآغازی بود بر شروع زوال امپراتوری روم غربی.

زندگینامه[ویرایش]

آلاریک یکم در حدود ۳۷۰ در داچیا (در اروپای مرکزی) زاده شد. پس از آنکه در ۳۹۵ به پادشاهی ویزیگوت‌ها رسید به یونان حمله کرد اما سرانجام پس از رویارویی با فلاویوس استیلیکو، فرماندهٔ قدرتمند سپاهیان روم غربی مجبور به عقب‌نشینی شد. او سپس در ۴۰۱ به ایتالیا یورش برد تا اینکه بار دیگر در ۴۰۲ از نیروهای استیلیکو در پولنتیا شکست خورد.

آلاریک طی توافقی با هونوریوس، امپراتور روم غربی پذیرفت تا به عنوان متحد او علیه آرکادیوس، امپراتور روم شرقی وارد جنگ شود. اما وقتی هونوریوس در پرداخت مبلغ توافق‌شده بین آن دو تعلل کرد، آلاریک به تلافی رم را به محاصرهٔ خود درآورد و پس از فتح آن در ۴۱۰ به غارت کامل شهر پرداخت.

آلاریک سپس در همان سال به منظور فتح آفریقا به سوی سیسیل لشکر کشید اما در کورنتزا درگذشت.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal. The Cambridge Biographical Encyclopedia. Second edition ed. Cambridge University Press, 1995. p.15. ISBN ‎0-521-43421-1. 
  • David Crystal. The Cambridge Biographical Dictionary. First edition ed. Cambridge University Press, 1996. p.8. ISBN ‎0-521-56780-7.