تأملی درباره ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تأملی دربارهٔ ایران)
تأملی درباره ایران
نویسنده(ها)جواد طباطبایی
زبانفارسی
تعداد جلد
سه

تأملی دربارهٔ ایران عنوان کتابی سه جلدی از جواد طباطبایی است که تا کنون دو جلد آن در سه مجلد منتشر شده‌است. طباطبایی در این مجموعه سعی در تدوین تاریخ اندیشه در ایرانِ دوران جدید، از صفویه بدین سوی، دارد. او هدف خود را از تألیف این اثر چنین بیان می‌دارد: «این ایران، که مبنای هویت تاریخی ماست، چیست؟ آیا می‌توان این ایران را به عنوان ابژه (Object) - به معنای موضوع یک علم - مورد بررسی قرار داد؟ و دربارهٔ آن نظریه‌پردازی کرد؟ و سرانجام آیا می‌توان این ایرانِ موضوع تأمل فلسفی را به تاریخ جهانی پیوند زد؟»[۱] پرسشی که تاکنون با وجود تناقض‌ها و ابهامات متعدد بی‌پاسخ مانده است.

«تأملی درباره ایران» در دو جلد و سه مجلد، نوشته جواد طباطبایی، به همراه کتاب «ملت، دولت و حکومت قانون» که به عنوان بدیل جلد سوم منتشر شده است.
«تأملی درباره ایران» در دو جلد و سه مجلد، نوشته جواد طباطبایی، به همراه کتاب «ملت، دولت و حکومت قانون» که به عنوان بدیل جلد سوم منتشر شده است.

طباطبایی بارها در این کتاب اشاره می‌کند که این کتاب نه «بحثی سیاسی و لاجرم ایدئولوژیکی، یعنی ناظر بر موضع‌گیری در پیکار برای قدرت»، «بلکه کوششی برای بحث دربارهٔ ایران به عنوان «موضوع دانش نوآیینی» است که باید تأسیس شود و اضافه می‌کند «سیاست می‌تواند تابع آن باشد، ولی این بحث تابع قدرت سیاسی نیست.»

مجلدات

نقد و بررسی

آثار زیر در نقد و بررسی این اثر نگاشته شده‌اند:

منابع

  1. سخنرانی در سمینار برلین
  2. «"نظریه حکومت قانون در ایران" منتشر شد | دانشنامه پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم». pajoohe.ir. دریافت‌شده در ۱۳۸۶-۱۲-۰۴.
  3. «"نظریه حکومت قانون در ایران" منتشر شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency». www.mehrnews.com. دریافت‌شده در ۱۳۸۶-۱۲-۰۴.