بوران ۱۳۵۰ ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بوران ۱۳۵۰ ایران
روز ۱۴ بهمن ۱۳۵۰
مکان بخش وسیعی از شمال غرب ایران[۱]
کشته‌(های) گزارش‌شده بیش از ۴۰۰۰ نفر[۲]
زیان مالی گزارش‌شده مدفون شدن ۲۰۰ روستا زیر برف[۳]

بوران ایران بورانی بود که در اواسط بهمن‌ماه سال ۱۳۵۰، بخش وسیعی از ایران را به گونه‌ای در برف و یخبندان فروبرد که سرانجام منجر به مرگ بیش از ۴۰۰۰ نفر شد و به خشکسالی چهار ساله کشور پایان داد. این رویداد بدون شک سخت‌ترین و مصیبت‌بارترین بوران در تاریخ نوشته‌شدهٔ بشر بوده‌است.[۴] دوره‌ای از سرمای شدید و یخبندان گسترده که از چهاردهم بهمن سال ۱۳۵۰ آغاز شد و تا بیستم همان ماه ادامه یافت، باعث بارش غیرعادی برف به میزان بیش از سه متر در سرتاسر مناطق روستایی واقع در شمال غرب، شمال، مرکز، و جنوب ایران شد.[نیازمند منبع] بارش بسیار شدید برف در استان‌های جنوبی ایران همانند میناب بندر عباس و حتی جزایر ایران، موجب شد که ارتفاع برف در این نواحی به هشت متر می‌رسد. [نیازمند منبع] در نتیجه مردم ساکن در بیش از ۲۰۰ روستا، که راهی برای گریز از این وضعیت نداشتند، در زیر حجم عظیم برف مدفون شدند. بنابر گزارش‌های روزنامهٔ اطلاعات در همان روزها، شهر اردکان در استان فارس و روستاهای اطراف آن از جمله مناطقی بودند که بیشترین تأثیر را بر اثر بوران متحمل شدند. همچنین در روستاهای کاکان و کمهر یاسوج هیچ فرد زنده‌ای باقی نماند. در شمال غرب نیز، در نزدیکی مرز ایران و ترکیه، روستای شکلاب به‌همراه صد نفری که در آن ساکن بودند در زیر انبوه برف دفن شد.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Joanne O'Sullivan (1 February 2013). Bizarre Weather: Howling Winds, Pouring Rain, Blazing Heat, Freezing Cold, Hurricanes, Earthquakes, Tsunamis, Tornadoes, and More of Nature's Fury. Charlesbridge. pp. 136–. ISBN 978-1-60734-536-7.
  2. «TOP GLOBAL WEATHER, WATER AND CLIMATE EVENTS OF THE 20 TH CENTURY»(انگلیسی)‎. NOAA. بازبینی‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۶. 
  3. Jack Goldstein; Frankie Taylor (21 July 2015). 101 Amazing Facts about Natural Disasters. Andrews UK Limited. pp. 32–. ISBN 978-1-78538-209-3.
  4. بوران ۱۳۵۰ :شدیدترین بوران تاریخ معاصر ایران و جهان | شبکه هوا و فضا
  5. «40 Years Ago, Iran Was Hit by the Deadliest Blizzard in History»(انگلیسی)‎. Mental Floss. بازبینی‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۶.