بل یواچ-۱ ایروکوای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
UH-1 Iroquois / "Huey"
کاربری بالگرد چندمنظوره
کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
تولیدکننده بل هلیکوپتر
نخستین پرواز ۲۰ اکتبر ۱۹۵۶ (XH-40)
معرفی‌شده در ۱۹۵۹
وضعیت در حال خدمت
کاربر اصلی ایالات متحده آمریکا (در گذشته)
نیروی زمینی دفاع‌ازخود ژاپن
نیروی زمینی استرالیا (در گذشته)>. -->
ساخته‌شده ۱۹۵۶-۱۹۸۷
تعداد ساخته‌شده بیش از ۱۶۰۰۰
گونه‌ها بل یواچ-۱ان توین هوی
بل ۲۰۴/۲۰۵
بل ۲۱۲
توسعه‌یافته به بل ای‌اچ-۱ کبرا
بل ۲۱۴
یواچ-۱دی ایروکوای نیروی زمینی ایالات متحده

یواچ-۱ ایروکوای یک هلیکوپتر است که توسط یک موتور توربوشفت قدرت می‌گیرد و دارای دو پروانه‌است که یکی در چرخانه اصلی و دیگری در دم آن قرار دارد. این بالگرد در سال ۱۹۵۲ توسط شرکت بل هلی کاپتر و برای مواجه نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا با نیازهای تخلیه پزشکی و کاربردپذیری این بالگرد طراحی شده‌است و نخستین پرواز خود را در ۲۰ اکتبر ۱۹۵۶ انجام داده‌است. در مارس ۱۹۶۰ برای تولید یواچ-۱ سفارشاتی به عمل آمد و یواچ-۱ در آن زمان نخستین بالگرد قدرت گیرنده توربینی بود که به نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا وارد می‌شد و بیش از ۱۶۰۰۰ فروند برای سراسر جهان تولید شد. نخستین عملیات جنگی این بالگرد در دوره جنگ ویتنام انجام‌شد.

نام نخستین این بالگرد اچ یو-۱ بود که در سال‌های جنگ ویتنام (از روی تلفظ HU) به آن «هیویی» می‌گفتند. در سپتامبر ۱۹۶۲ نام این بالگرد به یواچ-۱ تغییر یافت اما هنوز هم نام مشهور خود یعنی هیویی را از دست نداده‌است. تقریباً ۷۰۰۰ فروند یواچ-۱ در جنگ ویتنام حضور داشته‌اند.

موفقیت این هلیکوپتر باعث شد تا شرکت بل مدل‌های مختلفی از یواچ-۱ ایروکوای را تولید و طراحی کند. هلیکوپترهایی همچون بل-۲۰۴، بل-۲۰۵، بل-۲۱۲، بل-۲۱۴ و ای‌اچ-۱ کبرا همگی بر اساس بدنه پروازی ایروکوای ساخته شده‌اند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • {{یادکرد ویکی

عنوان =Bell UH-1 Iroquois|پیوند =http://en.wikipedia.org/wiki/AB-205%7Cزبان = انگلیسی| بازیابی =۱ ژوئن ۲۰۱۲}}