بنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از برنما)
پرش به: ناوبری، جستجو
برنما (بنر)، ویکی‌مدیا در سال ۲۰۰۵

بَرنوشته[۱] یا بَرنما[۲] یا بنر (به انگلیسی: Bannerپرچم یا تکه‌ای پارچه است که دربردارندهٔ یک نماد، نشان‌واره، شعار، یا پیامی دیگر است.

برنمای تحت وب (وب بنر)[ویرایش]

امروزه معمولاً منظور از بنر پیام‌های تبلیغاتی‌ای است که در سطح وب استفاده می‌شود. این بنرها معمولاً پیام خود را در قالب طرحی هنرمندانه از تصاویر و متون و برای اهداف تبلیغاتی بیان می‌کند. اساساً این گونه بنرها بر اساس تکرار مجموعه‌ای از تصاویر پشت سر هم یا همان تصویر بر ثانیه ساخته می‌شوند که تصاویر و یا متون داخل بنر پس از گذشت مثلاً یک ثانیه به اندازه معینی جابجا شده و تشکیل تصویر انیمیشن حاوی تبلیغات را می‌دهند که این تصاویر با پسوند GIF ذخیره می‌شوند و در سر صفحه یا پانوشت یک وب سایت به نمایش در می‌آیند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. بَرنوشته از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای banner در انگلیسی و در حوزهٔ عمومی است. «فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان ـ دفتر هفتم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۰. بازبینی‌شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۱. 
  2. بَرنما واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای banner در انگلیسی و در حوزهٔ رایانه‌است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۲۶. بازبینی‌شده در ۲۴ آذر ۱۳۹۰.