پینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از Ping)
پرش به: ناوبری، جستجو

ping یک ابزار شبکه‌ای است که برای آزمایش میزان دسترسی‌پذیری یک میزبان در شبکهٔ پروتکل اینترنت به کار می‌رود و می‌تواند زمان رفت و برگشت برای بسته‌های فرستاده‌ شده از میزبان تا یک رایانهٔ مقصد را بر حسب ميلی ثانیه محاسبه کند.

ping به وسیله فرستادن یک بسته درخواست انعکاس با پروتکل ICMP به هدف منتظر ماندن برای گرفتن پاسخ از نوع ICMP عمل می‌کند. در این فرایند زمان رفت و برگشت محاسبه می‌شود و هر گونه از دست دادن بسته ثبت می‌شود. در آخر نتیجه چاپ شده از این فرایند، جمع‌بندی‌های آماری از پاسخ بسته‌های رسیده شامل بیشترین، کمترین، میانگین زمان رفت و برگشت بسته‌ها و گاهی انحراف معیار از این میانگین خواهد بود.

کاربرد ابزار ping بيشتر برای آزمايش وصل بودن يا نبودن کامپيوتر ميزبان ميباشد، اگر شبکه ارتباطی به درستی ايجاد شده باشد زمان تاخير بين دو کامپيوتر به نمايش در خواهد آمد. ping گزینه‌های خط فرمانی مختلفی دارد که در هر سیستم‌عاملی متفاوت است که می تواند بنا به نیاز ما حالت‌های خاص عملیاتی را فعال کند. این گزینه‌ها می توانند سایز بستهٔ آزمایشی را تغییر اندازه دهد، یا انجام ping به صورت تکراری برای دفعات محدود یا انجام دادن ping flood (نوعی از حملات DoS]) هست.

پینگ تایم که در اصل تاخیر یا Ping Latency درست تر هست. مترادف کلمه timeout می باشد. یعنی وقفه ای که برای تبادل اطلاعات با سرور مورد نظر وجود دارد. بسته به سروری که شما برای بازی انتخاب میکنید این پینگ کم و زیاد می‌شود. پینگ نسبت مستقیمی با فاصله دارد. مثلاً برای ADSL در ایران تاخیر سروری در امریکای شمالی حدود 3۰۰-4۰۰ و برای سرورهای اروپا حدود 110-250 می‌شود. و سرورهای ایرانی معمولاً زیر ٣٠٠ هستند. (واحد بر حسب ميلی ثانیه)

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «‎ Ping ‎»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۰ مارس ۲۰۱۰).