بدنه آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک آب‌دره (آب‌دره لیس‌فیورد) در کشور نروژ

بدنه آبی (به انگلیسی: body of water یا waterbody[۱] به هر انباشت معناداری از آب، به طور کلی روی سطح یک سیاره؛ مثلاً زمین، را گویند. عبارت بدنهٔ آبی، معمولاً به انباشت حجم زیادی از آب، مانند اقیانوس‌ها و دریاها و دریاچه‌ها اطلاق می‌شود، اما می‌تواند شامل انباشت‌های کوچک آب، مانند آبگیرها و تالاب‌ها و چاله‌های آب نیز بشود. بدنهٔ آبی تنها شامل آب‌های ساکن و یا محاصره‌شده نیست؛ از اینرو رودها و روانه‌ها و کانال‌ها و دیگر خصوصه‌های جغرافیایی که در آنها آب از محلی به محل دیگر جابجا می‌شود نیز، به عنوان بدنه‌های آبی در نظر گرفته می‌شوند.[۲]

بیشتر بدنه‌های آبی به صورت طبیعی ایجاد شده‌اند، ولی بعضی از آنها ساختهٔ دست بشر هستند. بعضی از بدنه‌های آبی می‌توانند هم طبیعی و هم ساختهٔ بشر باشند، برای مثال بیشتر اندوختگاه‌های آبی توسط سدهای مهندسی‌ساز به‌وجودآمده‌اند، ولی بعضی دیگر آبگیرهای طبیعی‌ای هستند که به عنوان اندوختگاه آبی در نظر گرفته می‌شوند؛ یا مثلاً بعضی از بندرگاه‌ها در محیط طبیعی خلیج‌ها به‌وجود آمده‌اند، ولی بعضی دیگر ساخت علم مهندسی هستند.

بدنه‌های آبی که قابل‌کشتی‌رانی هستند را آب‌راه می‌نامند. بعضی از بدنه‌های آبی مانند رودها و روانه‌ها، آب را جمع‌آوری و جابه‌جا می‌کنند و بعضی دیگر مانند اقیانوس‌ها و دریاها، آب‌ها را نگه می‌دارند.

منابع[ویرایش]

  1. دانشگاه آکسفورد، New Oxford Dictionary of English.
  2. دبلیو. بی. لنگبین و تی. کتلین. «Hydrologic Definitions: Stream. Manual of Hydrology: Part 1. General Surface-Water Techniques (Water Supply Paper 1541-A)». رستون، سازمان برآورد جغرافیایی ایالات متحده، ۱۹۹۵.