خطای ستارگان بخت ما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بخت پریشان)
خطای ستارگان بخت ما
The Fault in Our Stars.jpg
نویسنده(ها)جان گرین
عنوان اصلیThe Fault in Our Stars
طراح جلدگرافیک اتلیه ی پیدایش
زبانانگلیسی
موضوع(ها)رمان دختر سرطانی
گونه(های) ادبیادبیات داستانی نوجوانان
ناشرکتاب‌های پنگوئن
تاریخ نشر
۲۰۱۲

خطای ستارگان بخت ما یا بخت پریشان (به انگلیسی: The Fault in Our Stars) رمانی آمریکایی از جان گرین است. کتاب در قالب ادبیات داستانی نوجوانان نوشته شده‌است و در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۲ به چاپ رسید و در هفته اول فروش، رتبهٔ نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز را به خود اختصاص داد.

پیشینه[ویرایش]

بنا به گفتهٔ گرین، عنوان اصلی کتاب برگرفته از نمایشنامه ژولیوس سزار شکسپیر است: «خطا، بروتوس عزیز، از ستارهٔ بخت ما نیست / بلکه از خود ماست که دون‌پایه مانده‌ایم». کمی بعد از اعلام عنوان کتاب توسط گرین، این کتاب در صدر لیست پیش فروش سایت آمازون قرار گرفت، گرچه در آن زمان حتی طرح روی جلد و گفتار پشت جلد هم مشخص نشده بود.[نیازمند منبع]

محتوا[ویرایش]

هزل گریس لنکستر شانزده ساله سه سال است که از سرطان رنج می‌برد، اما توانسته با استفاده از دارویی جدید به ثبات برسد. به توصیه والدینش به جمع گروهی می‌پیوندد که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند. در آنجا با آگوستوس واترز آشنا می‌شود، که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را از دست داده‌است. این دو اوقات زیادی را با هم می‌گذرانند و روابطشان به مرور نزدیک‌تر می‌شود. اما هیزل سعی می‌کند آگوستوس را تا آنجا که می‌تواند از واقعه مرگ زودهنگام خود مصون نگه دارد – او خودش را همچون نارنجک می‌بیند که بالاخره منفجر خواهد شد و هرکسی که در نزدیکی اوست را زخمی خواهد کرد – و تصمیم می‌گیرد دیگر با آگوستوس ارتباطی نداشته باشد.

آرزوی قلبی هیزل ملاقات با نویسنده کتاب محبوبش، پیتر ون هوتن، است که در حال حاضر در آمستردام زندگی می‌کند. با کمک آگوستوس و پس از مجادله بسیار با والدین و پزشکانش بالاخره موفق می‌شود راهی این سفر شود.

ملاقات با نویسنده اما آن‌طور که خودش تصور می‌کرد پیش نمی‌رود. در طول کتاب اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای می‌افتد که سرنوشت آگوستوس و هیزل را برای همیشه عوض می‌کند.

فیلم[ویرایش]

در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۴ فیلم برگرفته از این کتاب روی پردهٔ سینما اکران شد.

ترجمه‌های فارسی[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «خطای ستارگان بخت ما». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸.
  2. «بخت پریشان». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸.