بخت پریشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خطای ستارگان بخت ما (بخت پریشان) (به انگلیسی: The Fault in Our Stars) رمانی آمریکایی از جان گرین است. این رمان که مخصوص نوجوانان است، ۱۰ ژانویه ۲۰۱۲ به چاپ رسید و در هفته اول فروش، رتبه نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز را به خود اختصاص داد. ترجمه فارسی این کتاب با نام "خطای ستارگان بخت ما" بارها جزء پنج کتاب پرفروش شهر کتاب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در ماه‌های مختلف سال 1393 و ابتدای سال 1394 قرار گرفت. کتاب "خطای ستارگان بخت ما" با گذشت کمتر از شش ماه از انتشار توسط انتشارات پیدایش به چاپ دوم رسید.

پیشینه[ویرایش]

بنا به گفته گرین عنوان اصلی کتاب برگرفته از نمایشنامه ژولیوس سزار شکسپیر است: "خطا، بروتوس از ستاره بخت ما نیست بلکه از خود ماست". کمی بعد از اعلام عنوان کتاب توسط گرین، این کتاب در صدر لیست پیش فروش سایت آمازون قرار گرفت، گرچه در آن زمان حتی طرح روی جلد و گفتار پشت جلد هم مشخص نشده بود.[نیازمند منبع]

محتوا[ویرایش]

هزل گریس لنکستر شانزده ساله سه سال است که از سرطان رنج می‌برد، اما توانسته با استفاده از دارویی جدید به ثبات برسد. به توصیه والدینش به جمع گروهی می‌پیوندد که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند. در آنجا با آگوستوس واترز آشنا می‌شود، که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را از دست داده است. این دو اوقات زیادی را با هم می‌گذرانند و روابط‌شان به مرور نزدیک‌تر می‌شود. اما هزل سعی می‌کند آگوستوس را تا آنجا که می‌تواند از واقعه مرگ زودهنگام خود مصون نگه دارد – او خودش را همچون نارنجک می‌بیند که بالاخره منفجر خواهد شد و هرکسی که در نزدیکی اوست را زخمی خواهد کرد – و تصمیم می‌گیرد دیگر با آگوستوس ارتباطی نداشته باشد.

آرزوی قلبی هزل ملاقات با نویسنده کتاب محبوبش، پیتر ون هوتن، است که در حال حاضر در آمستردام زندگی می‌کند. با کمک آگوستوس و پس از مجادله بسیار با والدین و پزشکانش بالاخره موفق می‌شود راهی این سفر شود.

ملاقات با نویسنده اما آن‌طور که خودش تصور می‌کرد پیش نمی‌رود. در طول کتاب اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای می‌افتد که سرنوشت آگوستوس و هزل را برای همیشه عوض می‌کند.


فیلم[ویرایش]

۵ ژوئن ۲۰۱۴ فیلم برگرفته از این کتاب روی پرده سینما اکران خواهد شد.

مشخصات کتاب[ویرایش]

"خطای ستارگان بخت ما" دی ماه 1391 توسط میلاد بابانژاد و الهه مرادی ترجمه و پس از دریافت مجوز ارشاد در اوایل سال 1393 توسط انتشارات پیدایش منتشر شد شایان ذکر است ترجمه دیگری نیز از این کتاب با ترجمه مریم فرادی با نام "بخت پریشان" توسط انتشارات هیرمند به چاپ رسیده است.

پیوند به بیرون[ویرایش]


منابع[ویرایش]