باور نادرست ده درصد از مغز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

باور نادرست ده درصد از مغز یک باور پذیرفته شده به طور گسترده در بین مردم است که می‌گوید همه یا اکثر انسان‌ها تنها از ۲۰ یا ۱۰ درصد یا مقدار کم دیگری از مغزشان استفاده می‌کنند. همچنین گفته شده‌است که افراد ممکن است بتوانند از این قسمت دست نخورده بهره‌برداری کنند و هوش خود را افزایش دهند. این باور در مورد افرادی چون آلبرت اینشتین نیز به کار رفته‌است و گفته شده که آن‌ها توانسته‌اند از مقداری کمی بیشتر از مغزشان استفاده کنند و بدین ترتیب موفق به درک پدیده‌های پیچیده شده‌اند.[۱]

با وجود اینکه هوشیاری را می‌توان با تمرین افزایش داد٬[۲] این مطلب که قسمت‌های بزرگی از مغز غیرفعال‌اند و ممکن است فعال شوند بیش از آنکه ریشهٔ علمی داشته باشد ٬باوری عامیانه در میان مردم است. هرچند هنوز کارکرد قسمت‌های مختلف مغز به درستی روشن نشده است، تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر قسمت‌های مغز-اگر نگوییم همه آن‌ها- کارکردی دارند و غیرفعال نیستند.

دلایل نادرستی[ویرایش]

بری گوردُن٬ متخصص مغز و اعصاب٬ این باور را "به طرز خنده‌داری نادرست " توصیف می‌کند و می‌گوید: "ما از تمامی قسمت‌های مغز استفاده می‌کنیم و بیشتر قسمت‌های مغز اکثر اوقات فعال هستند."[۱] محقق علوم اعصاب ٬ بری بایرشتاین ٬ چند دلیل برای رد این باور بیان می‌کند:[۳]

  • بررسی آسیب‌دیدگی‌های مغزی : اگر ۹۰ درصد از مغز بی‌استفاده باشد ٬آسیب به این نواحی نباید بر عملکرد مغز اثری داشته باشد.
  • تصاویر گرفته شده از مغز نشان‌دهنده این هستند که بدون توجه به کاری که انجام می‌دهیم٬ همه‌ی مغز همیشه فعال است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Do People Only Use 10 Percent Of Their Brains". ساینتیفیک آمریکن. 7 February 2008. Retrieved 2008-02-07. 
  2. دانشگاه آکسفورد Brain. ScienceDaily. بازیابی شده ۳۰ مه ۲۰۱۲, http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091016114055.htm "ما نشان داده‌ایم که ممکن است مغز ساختار سیم‌کشی داخلی خود را اصلاح کند تا بهتر کار کند. ’"
  3. Beyerstein, Barry L. (1999). "Whence Cometh the Myth that We Only Use 10% of our Brains?". In Sergio Della Sala. Mind Myths: Exploring Popular Assumptions About the Mind and Brain. Wiley. pp. 3–24. ISBN 0-471-98303-9.