پرش به محتوا

باز لایتیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باز لایتیر
شخصیت داستان اسباب‌بازی
نخستین حضورداستان اسباب‌بازی (۱۹۹۵)
پدیدآور
صداپیشه
اطلاعاتِ درون‌داستانی
گونهاسباب‌بازی (داستان اسباب‌بازی و دنباله‌های دیگر)
انسان (لایت‌یر)
جنسیتمذکر
عنوانتکاور فضایی
پیشهاسباب‌بازی (در فیلم‌ها)
تکاور فضایی (در سریال تلویزیونی و فیلم ۲۰۲۲)
خانوادهامپراتور زورگ (پدر؛ داستان درونی کیهان)
افراد مهمجسی

باز لایت‌یر (انگلیسی: Buzz Lightyear) یک شخصیت خیالی در مجموعه داستان اسباب بازی است که توسط دیزنی و پیکسار ساخته شده‌است. با صداپیشگی تیم آلن، او یک شخصیت اکشن اسباب‌بازی است که بر پایهٔ مجموعه فیلم و تلویزیونی داستان در داستان به همین نام، یک ابرقهرمان تکاور فضایی، ساخته شده‌است. او به همراه دوستش، کلانتر وودی، یکی از دو شخصیت اصلی هر چهار فیلم پویانمایی داستان اسباب‌بازی هستند. در داستان اسباب‌بازی (۱۹۹۵)، بر خلاف بسیاری از اسباب‌بازی‌های دیگر، باز در ابتدا خود را همان باز لایت‌یر «واقعی» می‌داند و با این امر که واقعاً یک اسباب‌بازی است، کنار می‌آید. در داستان اسباب‌بازی ۲ (۱۹۹۹)، باز با دیگر چهره‌های اکشن باز لایت‌یر از خط اسباب‌بازی روبرو می‌شود که به‌طور مشابه خود را «واقعی» می‌دانند، از جمله یکی از دشمنان اصلی شخصیت داستانی و پدر او: امپراتور زورگ. در داستان اسباب‌بازی ۳ (۲۰۱۰)، که ده سال بعد اتفاق می‌افتد، باز یک رابطهٔ عاشقانه با جسی دختر کابوی را آغاز می‌کند، در حالی که حالت اسپانیایی او نیز آشکار می‌شود. باز در داستان اسباب‌بازی ۴ (۲۰۱۹)، صدای درونی خود را پیدا می‌کند و با وودی خداحافظی می‌کند تا با بو پیپ باشد.

جهان داستان در داستان که شخصیت تخیلی باز لایت‌یر، تکاور فضایی (انگلیسی: Buzz Lightyear, Space Ranger) بر اساس آن ساخته شده‌است، همچنین در فیلم ویدئویی سال ۲۰۰۰ باز لایتیر فرماندهی ستاره: ماجراجویی آغاز می‌شود و سریال تلویزیونی اسپین‌آف بعدی باز لایتیر فرماندهی ستاره ظاهر می‌شود که به ترتیب توسط آلن و پاتریک واربرتون صداپیشگی شده‌است. کریس ایوانز صداپیشگی این نسخه از این شخصیت را در فیلم سینمایی لایت‌یر (۲۰۲۲) انجام داده است، که به عنوان یک فیلم درون کیهانی ارائه شده‌است که شخصیت‌های داستان اسباب‌بازی تماشا می‌کنند و داستان پیدایش خود را بررسی می‌کند.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. Price, David A. (June 22, 2008). "The Pixar Touch". The New York Times. Retrieved October 2, 2019.
  2. "Trick or "Treats": Remembering when "Toy Story" invaded ABC Saturday Mornings". October 16, 2013.
  3. Brently, Heilborn (May 26, 2017). "Six comedy shows that will have you in stitches in June". Statesman. Retrieved June 14, 2020.
  4. Jackson, Angelique (2020-12-11). "Chris Evans to Voice Buzz Lightyear in Pixar's 'Lightyear,' Disney Announces 'Encanto' With Music by Lin-Manuel Miranda". Variety (به انگلیسی). Retrieved 2020-12-11.
  5. MacLane, Angus (2022-06-17), Lightyear (Animation, Adventure, Family, Fantasy, Sci-Fi), Chris Evans, Pixar Animation Studios, Pixar, Walt Disney Pictures, retrieved 2021-04-09

پیوند به بیرون[ویرایش]