بازاریابی محتوایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بازاریابی محتوایی (به انگلیسی: Content marketing) یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می گیرد. [۱]

تفاوت بازاریابی محتوایی با بازاریابی محتوا[ویرایش]

بازاریابی محتوایی یک فرایند چهار مرحله‌ای (تنظیم استراتژی، تولید محتوا، ترویج یا بازاریابی برای محتوا و آنالیز محتوا) است که بازاریابی محتوا جزئی از آن است و به راهکارهایی که جهت بازاریابی یک محتوا صورت می‌گیرد گفته می‌شود. بنابراین بازاریابی محتوایی واژه‌ی صحیح‌تری به نظر می‌رسد، بازاریابی محتوا نیز صحیح است، اما کاربرد متفاوتی دارد و این دو اصطلاح باید براساس کاربردشان در جایگاه‌های مختلفی به کار برده شوند.

تاریخچه بازاریابی محتوایی[ویرایش]

تاریخ بازاریابی محتوایی غنی است و با اندکی جستجو می‌توان داستان‌های موفقیت بسیاری را پیدا کرد. اما این سه مثال ابتدایی اولین برندهایی بودند که از بازاریابی محتوایی استفاده کردند و هر دو این کار را به صورت چاپی انجام دادند. [۲]

در سال ۱۸۹۵ جان دیر (به انگلیسی: John Deere) به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی، راه سازی و معدنی بیش از ۱.۵ میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین آلات خود را در ۴۰ کشور جهان در اختیار مشتریان خود قرار داد.

در سال ۱۹۰۰ میشلن(به انگلیسی: Michelin) شرکت لاستیک سازی دفترچه ای ۴۰۰ صفحه ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که به راهنمایی رانندگان برای برطرف کردن اشکالات احتمالی اتومبیل های خود بپردازند.

در سال ۱۹۰۴پس از موفقیت مجله فورو از جان دیر (به انگلیسی: John Deere) برندهای مختلفی شروع به استفاده از این راهکار کردند. یکی از آن‌ها شرکت تولید ژله بود بنام ژل او (به انگلیسی: Jell-o) بود که اساساً قبل از آن محصولی به نام ژله ناشناخته بود. آن‌ها شروع به توزیع یک کتابچه‌ی آشپزی رایگان کردند و در آن راه‌های خلاقانه و مفیدی را برای استفاده از محصول خود ارائه کردند. پس از ۲ سال آن‌ها به اندازه‌ی کافی مشهور شده بودند و فروشی بالغ بر یک میلیون دلار در سال داشتند.

منابع[ویرایش]

  1. بازاریابی محتوایی چیست؟ نوشته جو پولیتزی در موسسه بازاریابی محتوایی
  2. تاریخچه بازاریابی محتوایی برای آینده آن ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ نوشته جو پولیتزی در موسسه بازاریابی محتوایی

پیوند به بیرون[ویرایش]

بازاریابی محتوایی

مستند داستان محتوا: ظهور بازاریابی نوین