بازآفرینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بازآفرینی (کاردستی با مواد دور‌ریختنی)[ویرایش]

با توجه به تغییرات آب و هوایی و افزایش دما در سطح کره زمین، محیط زیست به یکی از اولویت‌های جوامع مختلف تبدیل شده‌است و در این بین در کشورهای مختلف طرح‌های متعددی توسط دولت‌ها از جمله کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی، کاهش مصرف آب و انرژی و سایر آلاینده‌ها اجرا می‌شود و از طرف دیگر حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری و زیست بوم مورد توجه قرار گرفته‌است در همین راستا سازمان های مردم نهاد و افراد شاخص در جوامع مختلف برنامه‌های سمبلیک وتاثیر گذار برای کاهش آلودگی محیط زیست اجرا می‌کنند. دراین راستا تعدادی از هنرمندان و طراحان با استفاده از پسماند و مواد پلاستیکی دست به خلق آثار هنری و مصرفی برای خانواده‌ها زده‌اند که می‌تواند در آینده نزدیک نگاه‌ها را به زباله‌های پلاستیکی به لحاظ ماندگاری جلب کرده و مصرف آن را در بین شهروندان کاهش دهد.

تعریف بازآفرینی[ویرایش]

فرایندی است خلاقه که ضایعات و اشیای کهنه را تبدیل به اثری هنری یا محصولی کاربردی مینماید که از یک سو در کنترل حجم زباله و از سویی دیگر در کاهش استفاده از منابع طبیعی مؤثر می‌باشد .

برخی مزایا[ویرایش]

ارزش اقتصادی، اهمیت فرهنگی، جذابیت، ارزش تبلیغاتی، پرورش قوه خلاقیت، کسب درآمد، توسعه پایدار

خانه محیط زیست[ویرایش]

امیررضا منعم از جمله طراحان و اساتید دانشگاهی کشور است که با طراحی و ساخت لوازم مصرفی از ضایعات قابل استفاد در راستای فرهنگ سازی مصرف صحیح زباله‌های پلاستیکی قدم برداشته‌است و با تولید و نمایش لوازم خانگی از بطری‌های پلاستیکی و اختصاص منزل شخصی خود به نمایشگاه این فرایند قدم جدی در راستای فرهنگ سازی در مصرف بهینه زباله‌های پلاستیک برداشته‌است. به همین مناسبت موزه خانه محیط زیست تهران در خانه شخصی امیررضا منعم در اوشان، فشم، میگون به مناسبت روز زمین پاک به همت و آثاری از امیر منعم و تعدادی از هنرمندان فعال در حوزه تولید اثر هنری از اقلام بازیافتی اول اردیبهشت ماه افتتاح شده‌است. بسیاری از وسایلی که در این مجموعه خانه محیط زیست به نمایش گذاشته شده از مواد بازیافتی و ضایعات شهری تهیه شده‌است و با ایجاد و بازگشایی موزه محیط زیست در کشور هموطنان چگونگی استفاده از مواد زائد و درور ریختی و تولید وسایل و ابزارهای مفید را تجربه خواهند کرد. در این موزه طرح‌ها و مدل‌های متفاوت از منابع طبیعی، تاریخی، فرهنگی و علمی و تفریحی ارائه می‌شود که اشکالی از حیوانات، پرندگان و سایر جانداران از نمونه‌های بارز در حوزه منابع طبیعی و زیست‌محیطی است که بدون پوشش رنگی به نمایش در آمده است.

کاربردها[ویرایش]

دکوراسیون و معماری داخلی، آثار حجمی هنری، صنایع دستی، ابزارآلات کشاورزی، مبلمان، روشنایی، صنعت پوشاک، اسباب بازی، محصولات کمک آموزشی و آموزشی، ماکت سازی، پوشاک، معماری، صنعت گردشگری، زیباسازی شهری، دامپروری