اپیزود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اپیزود یا بخش[۱] (به انگلیسی: Episode) در هنرهای نمایشی، به معنای بخشی از یک کار مانند سریال‌های تلویزیونی یا رادیویی است. قسمت یا بخشی، دنباله‌دار از کل کار، شبیه به یک فصل از یک دفتر است. اپیزود، نمایش‌های کوتاه و مستقل است که ارتباط معنایی و مضمونی با یکدیگر دارند و دارای عنوان واحدی هستند.[۱] این اصطلاح گاهی به آثار بر اساس فرم‌های دیگر از رسانه‌های جمعی نیز اشاره دارد، مانند جنگ ستارگان اپیزود اول: تهدید شبح که به معنای نسخه اول فیلم است.

هم‌چنین در سوگنامه‌های کلاسیک، هریک از قسمت‌های پنجگانهٔ که با سرود و پایکوبی گروه هم‌سرایان از هم تفکیک می‌شد را اپیزود می‌نامیدند.[۱]

همچنین، در مطالعات اقتصادی از آن برای تقسیم هر مرحله از فروش استفاده می‌شود.
[اپیزود ازمایشی] اپیزود اولیه یک برنامه تلوزیونی که به عنوان اپیزود تمرینی عمل می کند و شبکه های بر اساس آن ، عمل میکنند آیا ایده ی ساخت این سریال را پیش ببرند و اپیزود های بعدی را بسازند یا نه .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «بخش» [هنرهای نمایشی] هم‌ارزِ «episode»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر ششم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۸۵-۶ (ذیل سرواژهٔ بخش)

[نیازمند منبع] کتاب فهم صنایع رسانه ای‌‌،تیمونی هیونز،آماندا دی . لاتز‍‌،انتشارات لوگوس اپیزود به معنی بخشی از کار یا یک فصل می‌باشد.