امیر جلال‌الدین چقماق شامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امیر جلال‌الدین چقماق شامی
بر سر کار آمدن۸۳۶ هجری قمری
۸۱۱ هجری خورشیدی
۱۴۳۲ میلادی
لقب(ها)امیرچقماق
زادروز۷۹۴ هجری قمری
۷۷۱ هجری خورشیدی
۱۳۹۲ میلادی
زادگاهتبریز
درگذشت۸۶۳ هجری قمری
۸۳۸ هجری خورشیدی
۱۴۵۹ میلادی
محل درگذشتیزد
آرامگاهیزد
دودمانTimurid.svg تیموریان
فرزندانامیر شمس‌الدین میرک[۱]
دیناسلام

امیر جلال‌الدین چقماق (چخماق) شامی یکی از امیران و سرداران شاهرخ تیموری بود. او منسوب به شام‌غازان یکی از محلات تبریز بود.[۲] در سال ۸۳۶ هجری قمری شاهرخ او را به حکومت یزد منصوب نمود. امیرچقماق در مواقع حساس جنگی از یزد به لشکر شاهرخ می‌شتافت و روابط نزدیک و بسیار مستحکمی با او داشت. او با الگو گرفتن از بارگاه پادشاهی شاهرخ و با همراهی همسرش فاطمه خاتون به عمران و آبادانی شهر یزد پرداخت.

سازندگی[ویرایش]

از خدمات عمرانی او برای شهر یزد می‌توان به ساخت مسجد جامع نو (مسجد دهوک) که ساخت آن حدود ۱۵ سال پیش از حاکمیت امیر به شهر یزد در دومین سفرش به این شهر آغاز شده بود در سال ۸۴۱ قمری و مجموعه‌ای در مجاور آن شامل دو آب‌انبار و یک تکیه که در آن زمان خارج شهر یزد و در محله دهوک سفلی واقع بود اشاره کرد که امروزه در مرکز شهر یزد قرار دارد و به مجموعه میدان امیرچخماق مشهور است. از دیگر خدمات او احیای آب محله دهوک با حفر چاه در نزدیکی مسجد جامع نو، ساخت گرمابه در مقابل مسجد جامع کبیر یزد و کاشیکاری ستون‌های آن و ساخت منبر آجری مزین به نقش‌های اسلامی در آن مسجد و احیای باغ حکمرانان یزد مشهور به لارستان که در زمان شاه یحیی مظفری ساخته‌شده بود، می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. محمدمفید مستوفی بافقی (۱۳۸۵جامع مفیدی، اول، تهران: اساطیر، ص. ۱۷۷، شابک ۹۶۴-۳۳۱-۲۴-۶۱ از پارامتر ناشناخته |به کوشش= صرف‌نظر شد (کمک)
  2. ایرج افشار، یادگارهای یزد، اول، تهران