امید به زندگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از امید زندگی)
Human life expectancy at birth, measured by region, between 1950 and 2050
Life expectancy total population at birth, OECD 2013
  +۸۰
  +۷۷٫۵
  +۷۵
  +۷۲٫۵
  +۷۰
  +۶۷٫۵
  +۶۵
  +۶۰
  +۵۵
  +۵۰
  +۴۵
  +۴۰
  - ۴۰

متوسط طول عمر یا میانگین عمر (به انگلیسی: Life Expectancy) یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد افراد یک جامعه به‌طور میانگین چقدر عمر می‌کنند، یا به عبارت دیگر، انتظار می‌رود چقدر عمر کنند.

متوسط طول عمر در فارسی، به‌اشتباه[نیازمند منبع] «امید به زندگی» ترجمه شده و میان عوام و حتی کارشناسان جاافتاده است.

هرچه سطح بهداشت و درمان در جامعه‌ای افزایش یابد، متوسط طول عمر افزایش خواهد یافت. از این رو، این شاخص یکی از معیارهای پیش‌رفت یا عقب‌ماندگی کشورهاست. متوسط طول عمر زنان در همهٔ جوامع، چند سال (در جهان، چهار و نیم سال) بیشتر از مردان است.[۱]

بر پایه آمار سازمان ملل متحد، ژاپن، هنگ کنگ، ایسلند، سوییس و استرالیا از نظر متوسط عمر، به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم هستند؛ و متوسط عمر در آن‌ها حدود ۸۲ سال است که ۲۲ درصد از میانگین جهانی بیش‌تر است. سوازیلند، موزامبیک، زیمبابوه، سیرالئون و لسوتو نیز به ترتیب در پایین‌ترین رده‌ها قراردارند. متوسط طول عمر در این کشورها حدود ۴۲ سال است که ۳۸ درصد کمتر از میانگین جهانی و نصف کشورهای بالای جدول است.

بنا به آمار ۱۳۹۰ بایگانی‌شده در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine، متوسط طول عمر در ایران، در زنان، ۷۴٫۶ و در مردان، ۷۲٫۱ سال است که نسبت به متوسط جهانی، بیش‌تر بوده و نسبت به آمار ۱۳۸۵، بیش از ۱ سال افزایش یافته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]