افراد صدساله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرد صدساله به کسی گفته می‌شود که ۱۰۰ سال خورشیدی یا بیشتر عمر کند. در ادبیات فارسی از واژهٔ «مُعَمّر»[۱] نیز برای کسی که دارای عمر طولانی است استفاده می‌شود اما ظاهراً مرزی برای آن معین نشده‌است.

در جهان[ویرایش]

در سپتامبر سال ۲۰۱۰ میلادی ایالات متحده با رقمی در حدود ۵۳ هزار نفر بیشترین تعداد انسانهای صدساله را در دنیا داشته‌است. ۸۲/۸ درصد صدسالگان آمریکایی زن هستند. پس از آمریکا کشور ژاپن با حدود ۵۱ هزار نفر در رتبهٔ دوم از این حیث قرار می‌گیرد.

در بسیاری از کشورها افراد پس از رسیدن به صدسالگی هدیه دریافت می‌کنند یا به آن‌ها تبریک گفته می‌شود. در ایالات متحده به‌طور سنتی صدسالگان از رئیس‌جمهور نامهٔ تبریک دریافت می‌کنند. در انگلستان و کشورهای مشترک‌المنافع در یکصدمین زادروز فرد، ملکه پیامی برای وی ارسال می‌دارد و از سن ۱۰۵ سالگی به بعد این امر در هر زادروز اتفاق می‌افتد. صدسالگان ایرلندی نامه‌ای به همراه ۲۵۴۰ یورو به عنوان «جایزهٔ صدسالگی» از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند. برای صدسالگان ژاپنی یک کاپ نقره همراه با یک گواهینامه از طرف نخست‌وزیر ارسال می‌گردد. همین‌طور صدسالگان در سوئد پیام تبریکی (پیشتر به صورت تلگرام) از سوی پادشاه و ملکه و در ایتالیا نامه‌ای از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند.

ژان لوییز کالمان، اهل فرانسه، دارای طولانی‌ترین عمر تأیید شده در تاریخ می‌باشد. وی به هنگام مرگ در سال ۱۳۷۶، ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز داشت.

جیروئمون کیمورا اهل ژاپن نیز با بیش از ۱۱۶ سال طولانی‌ترین عمر را در میان مردان در طول تاریخ دارا بوده‌است.[۲]

صدساله‌های سرشناس ایرانی[ویرایش]

از میان افراد سرشناس ایرانی افراد زیر، عُمر یکصد سال یا بیشتر از یکصد سال داشته یا دارند. رکورددار این فهرست ابوالحسن اقبال آذر با بیش از ۱۰۷ سال سن هست.

فهرست الف شامل مشاهیر زنده است، که به ترتیب طول عمر مرتب شده‌اند و فهرست ب شامل افراد درگذشته که ترتیب الفبایی دارند.الف) افراد زنده (به‌ترتیب سنّ):


ب) افراد درگذشته (به‌ترتیب الفبایی):

دیگر ابر صد ساله های اهل ایران[ویرایش]

در ایران افراد بی شماری وجود دارند که بیش از 100 سال عمر کرده اند . بسیاری از این افراد بیش از 122 سال سن دارند . که یعنی از ژان کالمانهم مسن ترند.اما در گینس ثبت نشده اند. در فهرست زیر پیر ترین افراد ایران به ترتیب سن نام برده شده است.

1_علی صالحی کوتاهی سن:195سال

2_مشی عابدی سن:144سال "زنده"

3_احمد صوفی سن:139سال

4_مکه سن:138سال "زنده"

6_عباس منائی سن:138سال "زنده"

5_محرم اصفی همدانی سن:134سال

6_علی اصغر رحمتی ورابادی سن:129سال "زنده"

7_فاطمه نوروزی کاریزی خراسانی سن:122سال "زنده" 8_عیسی پاچیده سن:121سال "زنده"

9_سید اسماعیل موسوی سن:119سال

10_احمد محمد عیسی سن:110سال

منبع[ویرایش]

  • روزنامه اطلاعات به سال ۱۳۳۷
  • روزنامه اطلاعات به سال ۱۳۶۷
  • خبرگزاری "اسوشیتد پرس"
  • خبر گزاری "فرانسه"

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. وبگاه لغت‌نامهٔ دهخدا
  2. CNN، Simon Bouvier, Xiaofei Xu, Camille Knight and Elias Lemercier. «The world's oldest person is a French nun who enjoys chocolate and wine». CNN. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۴-۲۷.
  3. سیما، IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و (۱۴۰۰/۰۹/۰۲ - ۱۶:۱۵). «درگذشت کهنسال‌ترین خبرنگار ایران». fa. دریافت‌شده در 2021-11-23. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. TABNAK، تابناک | (۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۰۱:۳۰). «ابوالفضل سپهرم درگذشت». fa. دریافت‌شده در 2022-08-25. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]