افراد صدساله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرد صدساله به کسی گفته می‌شود که ۱۰۰ سال خورشیدی یا بیشتر عمر کند. در ادبیات فارسی از واژهٔ «مُعَمّر»[۱] نیز برای کسی که دارای عمر طولانی است استفاده می‌شود اما ظاهراً مرزی برای آن معین نشده‌است.

در جهان

در سپتامبر سال ۲۰۱۰ میلادی ایالات متحده با رقمی در حدود ۵۳ هزار نفر بیشترین تعداد انسانهای صدساله را در دنیا داشته‌است. ۸۲/۸ درصد صدسالگان آمریکایی زن هستند. پس از آمریکا کشور ژاپن با حدود ۵۱ هزار نفر در رتبهٔ دوم از این حیث قرار می‌گیرد.

در بسیاری از کشورها افراد پس از رسیدن به صدسالگی هدیه دریافت می‌کنند یا به آن‌ها تبریک گفته می‌شود. در ایالات متحده به‌طور سنتی صدسالگان از رئیس‌جمهور نامهٔ تبریک دریافت می‌کنند. در انگلستان و کشورهای مشترک‌المنافع در یکصدمین زادروز فرد، ملکه پیامی برای وی ارسال می‌دارد و از سن ۱۰۵ سالگی به بعد این امر در هر زادروز اتفاق می‌افتد. صدسالگان ایرلندی نامه‌ای به همراه ۲۵۴۰ یورو به عنوان «جایزهٔ صدسالگی» از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند. برای صدسالگان ژاپنی یک کاپ نقره همراه با یک گواهینامه از طرف نخست‌وزیر ارسال می‌گردد. همین‌طور صدسالگان در سوئد پیام تبریکی (پیشتر به صورت تلگرام) از سوی پادشاه و ملکه و در ایتالیا نامه‌ای از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند.

ژان لوییز کالمان، اهل فرانسه، دارای طولانی‌ترین عمر تأیید شده در تاریخ می‌باشد. وی به هنگام مرگ در سال ۱۳۷۶، ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز داشت.

جیروئمون کیمورا اهل ژاپن نیز با بیش از ۱۱۶ سال طولانی‌ترین عمر را در میان مردان در طول تاریخ دارا بوده‌است.

در حال حاضر مسن‌ترین فرد زنده جهان، خانم کانه تاناکا (Kane Tanaka) (متولد ۲ ژانویه ۱۹۰۳) از ژاپن با بیش از ١١٨ سال سن می‌باشد. [۲]

صدساله‌های سرشناس ایرانی

از میان افراد سرشناس ایرانی افراد زیر، عُمر یکصد سال یا بیشتر از یکصد سال داشته یا دارند. رکورددار این فهرست ابوالحسن اقبال آذر با بیش از ۱۰۷ سال سن است.

فهرست الف شامل مشاهیر زنده است، که به ترتیب طول عمر مرتب شده‌اند و فهرست ب شامل افراد درگذشته که ترتیب الفبایی دارند.


الف) افراد زنده (به‌ترتیب سنّ):


ب) افراد درگذشته (به‌ترتیب الفبایی):

جستارهای وابسته

پانویس

  1. وبگاه لغت‌نامهٔ دهخدا
  2. "Kane Tanaka - Wikipedia". en.m.wikipedia.org. Retrieved 2021-02-07.
  3. سیما، IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و (۱۴۰۰/۰۹/۰۲ - ۱۶:۱۵). «درگذشت کهنسال‌ترین خبرنگار ایران». fa. دریافت‌شده در 2021-11-23. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

منابع