امامزاده شفیع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
امامزاده شفیع
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان ماسال
بخش بخش شاندرمن
دهستان شاندرمن
مردم
جمعیت ۴۳۵ نفر
کد آماری ۰۱۱۷۵۳

امامزاده شفیع، روستایی از توابع بخش شاندرمن شهرستان ماسال در استان گیلان ایران است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این روستا در 7 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن واقع شده است. این روستا به موازات رودخانه مرغک که از جنوب غربی به سمت شمال شرقی جریان دارد گسترده شده است.طول این روستا به موازات رود مرغک در حدود ۴ کیلومتر و عرض مسطح و مسکونی آن در هرسمت حاشیه این رود در حدود ۲۰۰ متر می باشد که از دو سمت توسط رشته کوههایی محصور شده است.

وجه تسمیه[ویرایش]

روستا را به اسم بقعه ای که آنرا به فرزندان امام موسی کاظم نسبت می دهند و تقریباً در وسط این روستا واقع شده است ، به نام " امامزاده شفیع " می خوانند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان شاندرمن قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳۵ نفر (۱۰۵خانوار) بوده‌است.

در حال حاضر و با توجه به سرشماری خانه بهداشت امامزاده شفیع در پایان سال ۱۳۹۶ ، جمعیت این روستا ۴۲۹ نفر ( ۱۱۶ خانوار) می باشدکه درطی دو دهه ی اخیر به دلیل کمبود امکانات رفاهی و معیشتی و به تبع آن مهاجرت جمعیت ، شاهد کاهش جمعیت بوده ولی در ۱۰ سال گذشته به دلیل نگاه ویژه ی دولت به ساختارهای روستایی و تامین مسکن و سایر امکانات ، به گونه ای آشکار ، شاهد کاهش مهاجرت به خارج از روستا و حتی شروع مهاجرت به داخل بوده است.

منابع[ویرایش]