اینگلیش الکتریک لایتنینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لایتنینگ
Lightning.inflight.arp.750pix.jpg
نوع هواپیما هواپیمای رهگیر
کشور سازنده پادشاهی متحد
شرکت سازنده انگلیش الکتریک، شرکت هواپیما سازی بریتانیا
نخستین پرواز ۴ اگوست ۱۹۵۴(مدل پی.۱ای)، ۴ آوریل ۱۹۵۷
تاریخ رونمایی دسامبر ۱۹۵۹
بازنشستگی ۱۹۸۸ (در نیروی هوایی بریتانیا)
وضعیت کنونی بازنشسته
بکارگیرنده(ها) نیروی هوایی بریتانیا، نیروی هوایی کویت، نیروی هوایی پادشاهی سعودی
تعداد ساخته‌شده ۳۳۷ فروند (با احتساب پیش‌نمونه‌ها)

اینگلیش الکتریک لایتنینگ (به انگلیسی: English Electric Lightning) هواپیمای جت مافوق صوت جنگندهٔ رهگیر بریتانیایی است که در ابتدای جنگ سرد در شرکت اینگلیش الکتریک طراحی شد. لایتنینگ در سال ۱۹۵۴ برای اولین بار به پرواز در آمد و در ۱۹۵۹ در اختیار نیروی هوایی بریتانیا در اختیار گرفت. این جت دوموتوره و تک‌سرنشینه نخستین هواپیمایی بود که از قابلیت پرواز ابرپیمایش (سوپر کروز) برخوردار بود و تا به امروز نیز تنها هواپیمای جنگندهٔ انگلیسی با سرعت بیش از دو ماخ باقی مانده‌است.

در مجموع ۳۳۷ فروند الکتریک لایتنینگ تولید شد. جایگزینی تدریجی این هواپیما از سال ۱۹۷۴ ابتدا با اف-۴ فانتوم آغاز شده و کمی بعد با تورنادو اف.۳ پی گرفته شد و تا سال ۱۹۸۸ این جنگنده به طور کامل نیروی هوایی بریتانیا را ترک کرد.

مدل اف.۵۳ این جنگنده که قابلیت‌های حمله به زمین و شناسایی هم به آن افزوده شده بود، به کشورهای عربستان و کویت صادر شد. کویتی‌ها در عملیاتی کردن این هواپیمای پیچیده با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و در سال ۱۹۷۷ آن را کنار گذشته و میراژ اف-۱های به‌روزتر فرانسوی را جایگزین آن‌ها کردند اما عربستانی‌ها که از حمایت فنی انگلیسی‌ها استفاده می‌کردند تا سال ۱۹۸۶ از لایتنینگ‌های خود استفاده می‌کردند و در درگیری‌های مرزی سال‌های ۷۰-۱۹۶۹ با یمن جنوبی نیز از آن برای ماموریت‌های حمله به زمین و شناسایی هوایی استفاده کردند. از سال ۱۹۸۱ اف-۵های خریداری شده از آمریکا جای لایتنینگ‌های سعودی را در ماموریت‌های حمله به زمین گرفتند و تا سال ۱۹۸۶ ماموریت‌های رهگیری لایتنینگ‌های سعودی هم به طور کامل به اف-۱۵ ایگل‌های آمریکایی و تورنادوهای اروپایی سپرده شد که از نظر برد عملیاتی، ظرفیت حمل مهمات و اویونیک برتری قابل توجهی بر لایتنینگ داشتند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «English Electric Lightning»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱ فوریه ۲۰۰۹).