اینگلیش الکتریک لایتنینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لایتنینگ
Lightning.inflight.arp.750pix.jpg
نوع هواپیما جنگنده رهگیری
کشور سازنده بریتانیا
شرکت سازنده انگلیش الکتریک، شرکت هواپیما سازی بریتانیا
نخستین پرواز ۴ اگوست ۱۹۵۴(مدل: پی-۱ای)،

۴ آوریل ۱۹۵۷

تاریخ بکارگیری دسامبر ۱۹۵۹
بازنشستگی ۱۹۸۸ (در نیروی هوایی بریتانیا)
وضعیت کنونی بازنشسته
بکارگیرنده(ها) نیروی هوایی بریتانیا، نیروی هوایی کویت، نیروی هوایی پادشاهی سعودی
تعداد ساخته‌شده ۳۳۷ فروند (با احتساب پیش‌نمونه‌ها)

انگلیش الکتریک لایتنینگ (به انگلیسی: English Electric Lightning) هواپیمای جنگنده ما فوق صوت و رهگیری بریتانیایی است که به دو موتور توبوجت Rolls-Royce Avon مجهز بود و در ابتدای جنگ سرد در شرکت انگلیش الکتریک طراحی شد. لایتنینگ در سال ۱۹۵۴ برای اولین بار به پرواز در آمد و سال ۱۹۵۹ در نیروی هوایی بریتانیا به خدمت گرفته شد . این جت دوموتوره و تک‌سرنشینه نخستین هواپیمایی بود که از قابلیت پرواز ابرپیمایش (سوپر کروز) برخوردار بود و تا به امروز نیز تنها هواپیمای جنگندهٔ بریتانیایی با سرعت بیش از دو ماخ باقی مانده‌است.

در مجموع ۳۳۷ فروند انگلیش الکتریک لایتنینگ تولید شد. جایگزینی تدریجی این هواپیما از سال ۱۹۷۴ ابتدا با اف-۴ فانتوم ۲ آغاز و کمی بعد با جنگنده پاناویا تورنادو جایگزین و تا سال ۱۹۸۸ این جنگنده به طور کامل در نیروی هوایی بریتانیا بازنشسته شد .

مدل اف- ۵۳ این جنگنده که قابلیت‌های حمله به زمین و شناسایی هم به آن افزوده شده بود، به کشورهای عربستان و کویت صادر شد. کویتی‌ها در عملیاتی کردن این هواپیمای پیچیده با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و در سال ۱۹۷۷ آن را کنار گذاشته و جنگنده های جدید میراژ اف-۱ فرانسوی را جایگزین آنها کردند. اما عربستانی‌ها که از حمایت فنی انگلیسی‌ها استفاده می‌کردند تا سال ۱۹۸۶ از لایتنینگ‌های خود استفاده می‌کردند و در درگیری‌های مرزی سال‌های ۷۰-۱۹۶۹ با یمن جنوبی نیز از آن برای ماموریت‌های حمله به زمین و شناسایی هوایی استفاده کردند. از سال ۱۹۸۱ اف-۵ های خریداری شده از آمریکا جای لایتنینگ‌های سعودی را در ماموریت‌های حمله به زمین گرفتند و تا سال ۱۹۸۶ ماموریت‌های رهگیری لایتنینگ‌های سعودی هم به طور کامل به اف-۱۵ ایگل خریداری شده از آمریکا و پاناویا تورنادو اروپایی سپرده شد که از نظر برد عملیاتی، ظرفیت حمل مهمات و اویونیک برتری قابل توجهی بر لایتنینگ داشتند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «English Electric Lightning». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ فوریه ۲۰۰۹.