اشکوتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۶°۴۰′۴۶″شمالی ۴۶°۱۳′۲۵″شرقی / ۳۶٫۶۷۹۵۳°شمالی ۴۶٫۲۲۳۶۲°شرقی / 36.67953; 46.22362[۱]موقعیت جغرافیایی: روستای اشکوتان یکی از روستاهای دهستان اختاچی شرقی از توابع بخش سیمینه در شهرستان بوکان است.این روستا طبق آمار سرشماری رسمی سال 1395 دارای 35 نفر جمعیت در قالب 11 خانوار بوده است این در حالی است که روستا در سال 1385 ، 170 نفر در قالب 37 خانوار بوده که نرخ رشد 12.75- درصد را در این دهه تجربه کرده است. بسیاری از جمعیت روستا در دهه هفتاد و هشتاد به شهر بوکان و روستاهای بزرگی مانند داشبند و ناچیت مهاجرت کرده اند. در سال های اخیر (سال های پایانی دهه 90 شمسی)با توجه به رونق دامداری و رکودی که در شهرها حکمفرماست، شاهد مهاجرت معکوس به روستا و ساخت و ساز هایی در این روستا و روستاهای اطراف هستیم.

وجه تسمیه : اسم روستا از غاری که در کوه مشرف به روستا(کوه شیخی) واقع شده است ، اقتباس شده است. اشکوت در زبان کردی به معنی غار است و اسم روستا نیز "اشکوتان" به معنی غارها از همین اسم گرفته شده است.

اقتصاد : روستای اشکوتان دارای زمین های حاصلخیز و همواری است که اکثرا زیر کشت محصولاتی مانند گندم، نخود و جو می رود. 100 درصد اراضی زراعی روستا زیر کشت دیم است. اهالی علاوه بر فعالیت های زراعی به کار چوبداری و خرید و فروش دام در بازارهای هفتگی منطقه (بوکان، امیرآباد، اشنویه،ساین قه لا و محمدیار) مشغول هستند .


پیشینه روستا : قدمت این روستا به بیش از 300 سال پیش بر می گردد. از عوامل مؤثر در شکل گیری روستا می توان به اراضی زراعی حاصلخیز و هموار اشاره نمود.

امکانات رفاهی روستا : روستا دارای امکاناتی مانند آب آشامیدنی بهداشتی، دبستان، جاده آسفالت ، مسجد و گاز شهری می باشد. طرح هادی روستا در سال 1394 تهیه و تصویب شده است، اما هنوز به مرحله اجرا در نیامده است. روستا دارای دهیاری نیز می باشد.

ویژگیهای فرهنگی اهالی روستا : اهالی روستا به زبان کردی و گویش سورانی مکریانی تکلم می نمایند. همه اهالی روستا مسلمان و اهل تسنن هستند.

پوشش گیاهی : از پوشش گیاهی روستا می توان به گیاهانی مانند آویش، چای کوهی، گون و ... اشاره نمود.

آب و هوا : این روستا دارای تابستان های نسبتا گرم و زمستان های سرد است. بیشترین بارش باران در فصول پاییز و بهار اتفاق می افتد.

بادهای محلی روستا شامل باد شمال (به فتح ش) و باد زریان هستند. باد شمال باد نسبتا گرمی است که در فصول بهار و بخصوص تابستان از سمت غرب و شمال غرب می وزد. باد زریان باد خنکی است که از سمت جنوب شرق می وزد.

طوایف روستا : از طوایف معروف روستا می توان به طایفه های آقابیگی و پیربابی اشاره نمود.


اشکوتان یکی از روستاهای استان آذربایجان غربی است که در ۱۵ کیلومتری شهرستان بوکان واقع شده. اکثر مردمان این روستا به کشاورزی و خریدو فروش دام مشغول‌اند. اشکوتان هر ساله با تیم کانی شقاقان یک بازی فوتبال حساس دارد که در ده سال اخیر همه بازی هارو برده است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]