اس‌سی‌تی‌پی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پروتکل انتقال کنترل جریان(SCTP) در شبکه های کامپیوتری ، پروتکل انتقال جریان یکی از پروتکل های لایه انتقال است، (پروتکل شماره 132) که نقش مشابهی همچون پروتکل های محبوب TCP و UDPایفا میکند . این پروتکل بعضی از ویژگی های هردو را ارائه می دهد : همانند یو دی پی پیام گرا است و مانند تی سی پی ، انتقال به ترتیب پیام ها وکنترل ازدحام را تضمین می کند. این پروتکل نوسط گروه کاری (SIGTRAN) در سال 2000 تعریف شده و و توسط کارگروه TSVWG نگه داری می‌شود .RFC 4960 پروتکل را تعریف می کند . RFC 3286 نیز مقدمه ای را ارائه می دهد. در نبود پشتیبانی سیستم عامل از پروتکل انتقال جریان (SCTP) این امکان وجود دارد که از زدن تونل SCTP بر روی UDP و همچنین و همچنین از نگاشت فراخوانی API های TCP به SCTP استفاده کرد .

چند جریانی بر اساس پیام[ویرایش]

ویژگی ها[ویرایش]

ویژگی های این پروتکل شامل موارد زیر است : -پشتیبانی از چندخانگی که در آن یک یا هر دو نقطه پایانی یک ارتباط بتوانند شامل بیش از یک آدرسی آی پی باشند -رساندن تکه پیام ها در جریان های مستقل بعضی از هزینه های انتقال غیر ضروری را حذف می کند بر خلاف جریان TCP . -انتخاب و نظارت بر مسیر ،یک مسیر انتقال اصلی انتخاب و اتصال مسیر انتقال را تست می کند. -کانیزم های تصدیق و اعتبار از حملات ارسال سیل آسای بسته ها جلوگیری می کند وتکه داده های گم شده و تکراری را گزارش می دهد. -تشخیص خطای ارتقا یافته و مناسب

انگیزه ها[ویرایش]

ساحتار پیام[ویرایش]

امنیت[ویرایش]

پیاده سازی ها[ویرایش]

پیاده سازی مرجع SCTP بر روی پلت فرم های مکینتاش ،ویندوز،Free BSD و لینوکس اجرا می‌شود سیستم عامل هایی که SCTP را پیاده سازی کرده‌اند .

   AIX Version 5 and newer
   Generic BSD with external patch at KAME project
   Cisco IOS 12
   DragonFly BSD since version 1.4
   FreeBSD, version 7 and above, contains the reference SCTP implementation[8]
   HP-UX, 11i v2 and above[9]
   Linux kernel-based 2.4 and newer
   QNX Neutrino Realtime OS,[10] 6.3.0 to 6.3.2 but not 6.4.0 and above[11]
   Sun Solaris 10 and above[12]
   VxWorks versions 6.2.x to 6.4.x, and 6.7 and newer

تاریخچه RFC[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]