تفنگ تهاجمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسلحه تهاجمی)
ام۱۶ تفنگ آمریکایی (بالا) و کلاشنیکف تفنگ شوروی (پایین) دو خانوادهٔ پرطرفدار از سلاح‌های تهاجمی در بین نیروهای نظامی جهان به‌شمار می‌آیند.

تفنگ تهاجمی (به انگلیسی: Assault Rifle) یا AR به گونه‌هایی از تفنگ‌ها گفته می‌شود که از آتش انتخابی بهره می‌برند و از خشاب جداشدنی با فشنگ‌های متوسط استفاده می‌کنند و حداقل برد مفید آن‌ها ۳۰۰ متر است.[۱] [۲] سلاح‌های تهاجمی ابتدا در جنگ جهانی دوم معرفی شدند اما این گونه سلاح‌ها در جبهه‌ی متفقین به سختی پذیرفته شد؛ با این حال پس از پایان قرن بیستم، این سلاح‌ها به سلاح اصلی بیشتر ارتش‌های جهان تبدیل شد.

تاریخچه[ویرایش]

اس‌تِ گِ ۴۴ توسط اداره مهمات سازی ورماخت آلمان نازی در سال ۱۹۴۴ تولید شد. این سلاح توانایی شلیک گلوله‌های ۷.۹۲×۳۳ میلیمتری کورز[الف] را دارد.

مطالعات دفتر مهمات‌سازی آلمان نازی در میان دو جنگ نشان داد بیشتر درگیری های پیاده در فاصله‌ی کمتر از ۴۰۰ متر رخ می‌دهند. همین موضوع سبب شد تا ورماخت برای این نوع درگیری‌ها، کالیبر ۷.۹۲ میلیمتری را طراحی کند؛ اما هیتلر خود بر ساخت مسلسل‌های سبک اصرار می‌ورزید و با هرگونه سلاح دیگر مخالفت داشت؛ لیکن عدم اجرای دستور هیتلر توسط اداره مهمات‌سازی، منجر به ساخت اولین سلاح تهاجمی، به نام اس‌ت‌ژ ۴۴، در دنیا شد.[۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹][۱۰] اصطلاح تفنگ هجومی به نوعی برگرفته از کلمه آلمانی Sturmgewehr[ب] به معنای تفنگ طوفان است که آدولف هیتلر به این تفنگ اطلاق کرد.[۱۱]

تفنگ‌های تهاجمی پس از جنگ جهانی دوم به مرور جای تفنگ‌های جنگی را به عنوان سلاح اصلی نیروهای پیاده نظام در اغلب ارتش‌های دنیا گرفتند. این کار در شوروی با طراحی و ساخت دو تفنگ AK-47 (اولین تفنگ خانواده کلاشنیکف) در اواخر دهه ۱۹۴۰ در شوروی و در آمریکا با تفنگ M16 در اواخر دهه ۱۹۶۰ انجام شد. تفاوت تفنگ تهاجمی با تفنگ جنگی استفاده از فشنگ متوسط به جای فشنگ پرقدرت و در نتیجه اندازه و وزن کمتر آن و مناسبتر برای آتش رگبار است. تفاوت این سلاح با مسلسل دستی هم این است که مسلسل‌های دستی از فشنگ سلاح کمری استفاده می‌کنند. تفاوت آن با تیربار سبک هم این است که تیربار سبک به منظور قدرت رگبار شدیدتر و طولانی‌تر به عنوان آتش حمایتی برای دسته‌های کوچک ساخته شده‌است.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

یادداشت ها[ویرایش]

 1. 7.92×33 mm Kurz
 2. این کلمه در آلمانی معادل Storm Rifle در زبان انگلیسی است.

منابع[ویرایش]

 1. ""Assault rifle." Encyclopædia Britannica. 2010. Encyclopædia Britannica Online. 3 July 2010". Britannica.com. Retrieved 2012-08-26.
 2. «ASSAULT RIFLES AND THEIR AMMUNITION». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ ژوئن ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۴ ژوئن ۲۰۱۰.
 3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام auto وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 4. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Shurkin, M. وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 5. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Lone Sentry وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 6. Musgave, Daniel D., and Thomas B. Nelson, The World's Assault Rifles, vol. II, The Goetz Company, Washington, D.C. (1967)
 7. Myatt, Major Frederic, Modern Small Arms, Crescent Books, New York (1978): 169
 8. Hogg, Ivan, and John Weeks, Military Small Arms of the 20th Century, third ed., Hippocrene Books, New York (1977): 159
 9. Chris Bishop, The Encyclopedia of Weapons of World War II, Sterling Publishing Company, Inc., 2002, p. 218
 10. Military Small Arms of the 20th Century, 7th Edition, Ian V. Hogg, page 243
 11. http://www.lonesentry.com/articles/ttt07/stg44-assault-rifle.html Machine Carbine Promoted M. P. 43 Is Now "Assault Rifle 44"] Tactical and Technical Trends, No. 57, April 1945.