ادریسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ادریسی (گل))
پرش به: ناوبری، جستجو
ادریسی
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: زغال‌اخته‌سانان
سرده: هیدرانژا
گونه‌ها

در حدود ۶۰۰ رقم

گل ادریسی (نام علمی: Hydrangea) از گیاهان گل‌دار است. این گیاه بومی مناطق جنوب و شرق قاره آسیا (بویژه چین، مناطق هیمالایا، ژاپن، کره و اندونزی) و قاره آمریکا می‌باشد. بین ۷۰ تا ۷۵ گونه گًل ادریسی وجود دارد که بیشتر به صورت بوته و یا درختچه‌هایی‌ هستند به طول ۱ تا ۳ متر اما بعضی‌ گونه‌های آن‌ به صورت درختان کوچک و بعضی‌ دیگر، به ویژه در سرزمین‌های حاره، بالا رونده‌های درخت دوستی‌ هستند که تا بلندی ۳۰ متر از درختان بالا میروند.


گًل بیشتر گونه‌ها سفید رنگ است اما به رنگ‌های آبی‌، سرخ، صورتی‌ و بنفش هم یافت میشوند. رنگ آن‌ بستگی به میزان قلیایی بودن خاک و درصد وجود یون‌های فلز‌های گوناگون در آن‌ دارد.


روش کشت[ویرایش]

برای كاشت، بذرها را در يك ليوان شيشه‌ای ريخته و در آن را با سرپوش پلاستيكی يا كيسه ببنديد، پس از يك هفته، بذرها را به گلدان پر شده از خاك مناسب انتقال دهيد و آن را آبياری كنيد. بهتر است خاك گلدان را از باروركننده‌های غنی از پتاسيم پر كنيد. خاک اسیدی و وجود یون آهن باعث تولید گًل نزدیک به رنگ‌های آبی‌ و خاک قلیایی و وجود یون آلومینیم، باعث تولید گًل به سوی رنگ‌های صورتی‌ می‌باشد.

روش نگهداری[ویرایش]

گياه برای رشد بهتر بايد روزانه به مدت سه ساعت در معرض نور مستقيم خورشيد قرار گيرد. در هفته حداقل سه بار گلدان‌ها را آبياری كنيد قبل از آبياری مجدد، دقت كنيد خاك گلدان خشك باشد. PH مناسب برای رشد گياه ۶ است. گل ادريسي از انواع گياهان يك ساله است و پس از يك سال گل می‌دهد.[۱]

استفاده[ویرایش]

گًل ادریسی بیشتر استفاده تزئینی دارد و خوردن آن‌ مقداری مواد سمّی وارد بدن می‌کند اما برگ یک گونه آن‌ با دقت و به صورت یک نوع چای در ژاپن و کره مصرف میشود.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. روزنامه ايران، شماره 4043 به تاريخ 16/7/87، صفحه 12 (خانواده)

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «アジサイ»، ویکی‌پدیای ژاپنی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰۱۱-۵-۵).

روزنامهٔ ایران]