آیدا (نام)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آیدا یک نام برای دختران است که در خط لاتین به صورت‌های Ayda و Ada و Aeeda و Aida و Aide و Aidee و Ade، Ajda و Ayeda و Ayeeda و Ida و Ieeda و Ieta و Iyeeda نوشته می‌شود.

در ریشه این نام قطعیت وجود ندارد لیکن با توجه به فراوانی این اسم با شکل نوشتاری فارسی آیدا در منطقه فلات ایران و معنای مناسب و برازنده اسم دخترانه، و مطابقت تلفظ این اسم و معنای لغوی آن در زبان ترکی (اذری)، ریشه ترکی این اسم به عقل و منطق نزدیک تر است. آی (ay) به معنای ماه و دا (da) به معنا در و یا درون خواهد بود.

روایت دیگر حاکی است که ریشه این نام از زیان عربی و "عایدة" (در مصر آیتا تلفظ می‌شود) می‌باشد که به معنی پاداش، هدیه و بخشش کننده است و از این طریق نیز در زبان‌های اروپایی گسترش یافته است. نمایشنامه مشهوری نیز به نام اپرای آیدا در ایتالیا ساخته شده است.

تلفظ این کلمه در برخی زبان‌های دیگر ممکن است معانی گوناگونی داشته باشد: مثلا در زبان ایتالیایی این کلمه به معنای شاد و خوشبخت و در ترکی درون ماه و نیز گیاهی است که در کنار آب می‌روید و در ژاپنی دویدن بر روی زمین معنا می‌دهد در زبان آلمانی به معنای فرشته ای که از آسمان به زمین فرود آمده.

افراد[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی انگلیسی