آوانگارد (موشک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موشک آوانگارد
Hypersonic rocket complex Avangard.jpg
نوع موشک بالستیک قاره‌پیما برد بلند زمین به زمین
  خاستگاه  روسیه
تاریخچه خدمت
استفاده شده توسط ٰروسیه
تاریخ تولید
تاریخ طراحی ۲۰۱۵
سازنده سازمان هوافضای روسیه
تاریخ تولید ۲۰۱۸
خصوصیات
وزن ۴۰ تا ۵۰ تن
طول ۵٫۴ متر

موتور اسکرم‌جت
برد
موثر
۱۰۰۰۰ کیلومتر
سرعت فاز سیر: ۹ ماخ/فاز شیرجه: ۲۷ ماخ
سکوی
پرتاب
سیلو

آوانگارد (موشک هدایت‌پذیر اَبَرصوت)، یک موشک بالستیک قاره‌پیمای اَبَرصوت ساخت روسیه است که می‌تواند به عنوان موشک چندمنظوره به کار برود. این موشک که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را داراست، در ماه مارس سال ۲۰۱۸ در حضور ولادیمیر پوتین به عنوان یکی از شش جنگ‌افزار راهبردی روسیه معرفی شد. آوانگارد می‌تواند به عنوان یک سامانه هدایت‌پذیر در سرعت ابرصوت برای ایجاد خاصیت مانورپذیری در موشک‌های بالستیک سنگین همانند UR-100UTTKh , R-36M2 و RS-28 Sarmat هم به کار برود. فناوری آوانگارد، مشابه با فناوری به کار رفته در موشک ابرصوت کینژال است و هردو در طبقه‌بندی سرعت ابرصوت جای می‌گیرند. البته در فاز شیرجه سرعت آن به طبقه‌بندی بیش‌اَبَرصوت و سرعت گرانشی هم می‌رسد.[۱][۲] این موشک یکی از استراتژی ترین موشک های دنیاست

معرفی[ویرایش]

موشک آوانگارد چندین بار در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مورد آزمایش قرار گرفت و سرعت آن به بیش از ۹ ماخ (۱۱۲۰۰ کیلومتر درساعت) رسید و اهداف خود را مورد اصابت قرار داد. مسئولین روسیه اعلام کردند که این موشک توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۲۷ ماخ را نیز دارد. در فاصله‌های نزدیک با نقطه اصابت، سرعت این موشک بسیار بالا خواهد بود و با وجود اینکه هدایت‌پذیر بوده و قابلیت مانورپذیری دارد، دربرابر سامانه‌های دفاع موشکی کاملاً ایمن خواهد بود. ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در مورد این موشک گفت که «آوانگارد می‌تواند همانند شهاب سنگ یا آذرگوی به هدف خود اصابت کند.» درصورتی که یک کلاهک هسته‌ای به‌وسیلهٔ موشک آوانگارد پرتاب شود، قدرت تخریب آن برابر با دو مگاتن تی‌ان‌تی خواهد بود.[۳][۴] ولادیمیر پوتین موشک‌های کینژال، سارمات و آوانگارد را به عنوان سه‌ مورد از شش جنگ‌افزار برتر روسیه نام برده است.

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. "'Object 4202': New Russian Hypersonic Warhead to Be Coupled With Sarmat ICBM". Sputnik (news agency). 29 October 2016. Retrieved 17 September 2018.
  2. Trevithick, Joseph. "Here's The Six Super Weapons Putin Unveiled During Fiery Address". Retrieved 19 March 2018.
  3. "Эксперт об "изделии 4202": теперь США будут меньше бряцать оружием". ria.ru. 28 October 2016. Retrieved 16 September 2018.
  4. "'Object 4202': New Russian Hypersonic Warhead to Be Coupled With Sarmat ICBM". Sputnik (news agency). 29 October 2016. Retrieved 17 September 2018.