آنتونی فان دیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنتونی فان دیک
آنتونی ون دایک Anthony van Dyck
خودنگاره‌ای از آنتونی ون دایک (بعد از ۱۶۳۳)
نام در زمان تولدAntoon van Dyck
زادهٔ۲۲ مارس ۱۵۹۹
آنتورپ، بلژیک
درگذشت۹ دسامبر ۱۶۴۱ (۴۲ سال)
لندن، انگلستان
شناخته‌شده براینقاشی
جنبشباروک
پشتیبان(ـان)پیتر پل روبنس

سر آنتونی ون دایک (هلندی: Anthony van Dyck؛ ۲۲ مارس ۱۵۹۹–۹ دسامبر ۱۶۴۱) نقاش بلژیکی و یکی از بهترین پُرتره‌نگاران سده ۱۷ میلادی بود. وی در سال ۱۶۳۲ نقاش رسمی دربار چارلز اول انگلستان و اسکاتلند شد.[۱]

وی به شهرت بالایی دست یافت و شیوهٔ نگارگری او در طول ۱۵۰ سال آینده به سبکی غالب در نقاشی پرترهٔ انگلیسی بدل گردید. فان دیک علاوه بر نقاشی پرتره درکشیدن سوژه‌های افسانه‌ای و موضوعات مربوط به کتاب مقدس نیز مهارت داشت و توانایی‌های ممتاز خود در طراحی را نیز به نمایش گذاشته بود. او را همچنین یکی از نوآوران مهم در نقاشی آبرنگ و قلم‌زنی به‌شمار می‌آورند.

قهوه ای ون دایک یا قهوه ای کاسل در قرن هفدهم میلادی، توسط ون دایک شناخته و مورد استفاده قرار گرفت. قهوه ای ون دایک رنگیزهٔ خاک سمی به رنگ شکلاتی سیر (تیره‌تر از آمبر سوخته) با ته رنگ سبز است و با این مخلوط تهیه می‌شود؛ آمبر سوخته + سیاه+ قرمز شفاف اخرا. آمبر و سیه نا هر سه رس هستند اما حاوی ناخالصی‌هایی که آن‌ها را رنگی ساخته‌است. بدین ترتیب که اولی حاوی Fe203 و دومی حاوی F203 و Mn02 و سومی حاوی هیدروکسید_ اکسید آهن آبدار_ nH20 , Feo-OH می‌باشد؛ بنابراین هر سه از سیلیکات هستند. (زیرا رس‌ها همگی سیلیکات هستند) اما سیلیکات‌های آهن دار که در بین آهن هاقرار می‌گیرد، آمبر حاوی منگنز می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «کشف تابلو اصل ون دایک از طریق اینترنت». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۸ دسامبر ۲۰۲۱.