آنتونی اسمیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آنتونی اسمیت
زاده ۳۰ مارس ۱۹۲۶(1926-03-30)
تاپلو، انگلستان
درگذشت ۰۷ ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی (۸۸ سال)
آکسفورد, England
ملیت انگلستان
محل تحصیل Balliol College، آکسفورد
شغل جهانگردی، پدیدآور، بالون
شناخته‌شده برای Sailing across the Atlantic Ocean on a raft
اثر(های) برجسته The Body (originally published in 1968 and later renamed The Human Body)
تلویزیون Tomorrow's World presenter
آنتونی اسمیت در برابر دانشگاه کرمان در سال ۱۳۸۵-عکس علی اکبر عبدالرشیدی

آنتونی جان فرانسیس اسمیت(English: Anthony John Francis Smith)، (متولد ۳۰ مارس ۱۹۲۹ - متوفی ۷ ژوئیه ۲۰۱۴) جهانگرد، ماجراجو، نویسنده و جانورشناس انگلیسی است. وی زمانی مجری برنامه‌های تلویزیون و روزگاری نویسنده مقاله برای روزنامه‌های این کشور از جمله روزنامه دیلی تلگراف هم بوده‌است.

اسمیت در دوران جنگ جهانی دوم به آموزش خلبانی پرداخت اما با پایان جنگ کار آموزش او هم نیمه‌تمام ماند. وی هرگز امکان حضور در جنگ را نیافت؛ لذا به دانشگاه آکسفورد انگلستان رفت و در رشته جانورشناسی مشغول به تحصیل شد.

ماهی کور[ویرایش]

در سال ۱۹۵۰ برای نوشتن پایان‌نامه دوران کارشناسی دانشگاه به دنبال ماهی سفید کور[۱] که در آب‌های سرد و غارها و زیر زمین زندگی می‌کند راهی ایران، کرمان، جوپار و قنات گوهر ریز جوپار شد. وی در آن سفر نتوانست آن ماهی را بیابد. اما سفرنامه خود را با نام ماهی سفید کور در ایران[۲] نوشت و در سال ۱۹۵۳ در ۲۳۲ صفحه انتشار داد. این کتاب به سرعت شهرت یافت و به چندین زبان اروپائی ترجمه شد.[۳] وی در همین سفر مستندی در باره قنات در ایران برای بی‌بی‌سی ساخت که هنوز جزو بهترین مستندهای تلویزیونی بی‌بی‌سی به شمار می‌رود.

وی پس از سفرهای دیگر خود به نقاط دیگر جهان از جمله به قطب شمال و طی طول افریقا با موتوسیکلت کتاب‌های دیگری نیز انتشار داده‌است. در سال‌های بعد هم سخنرانی‌های متعددی در معرفی قنات انجام داد.

دیدار دوباره از ایران[ویرایش]

اسمیت در داخل قنات گوهر ریز جوپار کرمان- عکس علی اکبر عبدالرشیدی

اسمیت در سال ۱۳۸۵ برای سومین بار به کرمان و سپس به جوپار سفر کرد و به قنات گوهر ریز سر زد. وقتی به قنات گوهر ریز رسید بی‌اختیار خود را در آب قنات افکند. اهالی جوپار از او استقبالی در خور انجام دادند. او سه روز در کرمان و جوپار ماند و خاطره‌ای ماندنی با خود برد. از او پرسیدند چرا چنین به جوپار علاقه‌مندی. او گفت جوپار دروازه دنیا را به روی من باز کرد. از این جا بود که به ۷۰ کشور سفر کردم و ۳۰ جلد کتاب نوشتم. چوپار عشق اول من بود و کسی یافت نشده که عشق اول خود را فراموش کند.

طی عرض اقیانوس اطلس با قایق[ویرایش]

وی در روز ۱۰ بهمن ماه جاری در سن ۸۳ سالگی و با عصائی در دست با سه تن دیگر از دوستان قدیمی اش سوار بر یک قایق بادی راهی اقیانوس اطلس شده تا در سفری سه‌ماهه با طی عرض این اقیانوس رکورد تازه‌ای از ماجراجوئی‌های خود را برجای بگذارد.[۴] در این سفر که از جزایر قناری آغاز شد تا رسیدن به باهاما ۲۸ هزار مایل دریائی طی شد.[۵] آنتونی اسمیت هدف اصلی خود را از این ماجراجوئی توجه جهانیان به نیاز میلیون‌ها نفر از انسان‌های روی زمین به آب بهداشتی و در عین حال جمع‌آوری ۵۰ هزار پوند (حدود هشتادمیلیون تومان) برای کمک به امور خیریه جهت تامین آب بهداشتی گروهی از این نیازمندان عنوان کرده است.[۶]

مرگ[ویرایش]

آنتونی اسمیت که در لندن زندگی می‌کرد، سرانجام در ۷ ژوئیه ۲۰۱۴ در اثر مشکل تنفسی در شهر آکسفورد انگلستان درگذشت.[۷]

منابع[ویرایش]