آنتن شاخه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوعی آنتن شاخه‌ای کوچک مخصوص تلویزیون

آنتن شاخه‌ای یا آنتن جهتی یا آنتن یاگی یکی از انواع آنتن‌های مخابراتی است که برای دریافت فرکانس‌های رادیویی خاص در وسایلی مانند تلویزیون و همچنین برای دیگر گیرنده‌ها با فرکانس‌های بالا به شکل‌های مختلف به کار می‌رود.

ساختار[ویرایش]

اغلب آنتن‌های شاخه‌ای از میله‌های سبک و فلزی رسانا و ضد زنگ و یک بُرد الکترونیکی به نام برد تطبیق امپدانس که داخل یک جعبه کوچک نصب می‌شود تشکیل شده‌اند.

عملکرد[ویرایش]

آنتن‌های شاخه‌ای از چند میلهٔ فلزی رسانا و سبک تشکیل شده‌اند که هر کدام از این میله‌ها در یک قسمت آنتن به صورت موازی نصب می‌شوند و هر یک وظیفهٔ جداگانه‌ای دارند. بدنهٔ اصلی آنتن یک میلهٔ باریک افقی است که دیگر اجزای آنتن به وسیلهٔ پیچ به آن متصل می‌شوند.

اصلی‌ترین عضو آنتن شاخه‌ای، بُرد الکترونیکی (برد تطبیق) است که داخل یک جعبه کوچک پلاستیکی محافظت می‌شود. به این بُرد الکترونیکی یک یا چند لوله یا ورقهٔ فلزی به نام دایپل (Dipole) برای جذب امواج متصل است. جعبهٔ الکترونیکی توسط نوعی کابل به دستگاه گیرنده متصل می‌شود؛ (در تلویزیون توسط کابل کواکسیال به گیرنده متصل می‌شود).

نمای داخل جعبه آنتن و بُرد الکترونیکی که میله‌های دایپل به آن متصل هستند.

در مقابل دایپل‌ها چند میلهٔ دیگر به نام دایرِکتور (Director) به صورت موازی با دایپل‌ها و با فاصلهٔ مشخص نصب شده‌اند. وظیفهٔ دایرکتور هدایت امواج به سمت دایپل‌ها است. هرچه تعداد دایرکتورها بیشتر باشد امواج بیشتری جذب خواهند شد. میله‌های دایرکتور با فاصله‌های دقیق و مشخصی نصب می‌شوند

در پشت دایپل‌ها نیز یک تا چند میلهٔ فلزی به نام رفلکتور (Reflector) با زاویه‌های مختلف قرار دارند. وظیفهٔ رفلکتورها بازگرداندن و منعکس کردن امواج رد شده از آنتن بر روی دایپل‌ها است.

اجزای اصلی مدلی از آنتن شاخه‌ای

کاربرد[ویرایش]

آنتن شاخه‌ای جهت دریافت امواج الکترومغناطیسی با بسامد بالا استفاده می‌شود. کاربردهای آن دریافت اطلاعات صدا و تصویر (تلویزیونی) و در نوعی از رادار‌های نظامی برای رؤیت اجسام متحرک و به عنوان تقویت کننده‌های آنتن موبایل است.

چند آنتن شاخه‌ای نصب شده در پشت‌بام یک ساختمان برای تلویزیون
استفاده از آنتن یاگی در رادار نظامی

نصب آنتن تلویزیون[ویرایش]

برای نصب هر نوع آنتن هوایی تلویزیون، ابتدا آنتن در بلندترین نقطهٔ ساختمان و به دور از موانعی مانند دیوارها و ساختمان‌های بلند؛ معمولاً در پشت بام که مکان مناسب‌تری برای دریافت امواج است، به‌طور ثابت نصب می‌شود.

شکل خاص آنتن های یاگی باعث میشود که این آنتن ها جهت دار شوند بنابراین جهت آنتن باید به سمت فرستندهٔ شهر قرار بگیرد. مانند ایستگاه فرستنده جماران در شهر تهران که در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد.

برای نصب هر نوع آنتن، پس از نصب آنتن و مشخص کردن کابل کواکسیال متصل به طبقه یا واحد مربوط، هر دو رشته سیم کابل کواکسیال را به خروجی آنتن وصل کرد.

نگارخانه[ویرایش]

آنتن شاخه‌ای بزرگ مخصوص تلویزیون
آنتن شاخه‌ای تلویزیون
نوعی آنتن یاگی

منابع[ویرایش]

[۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. "antenne 1 - Hier für Euch - Startseite". antenne1.de (به آلمانی). Retrieved 2018-03-06.