آمونیوم سولفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آمونیوم سولفات
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 7783-20-2
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
  • [O-]S([O-])(=O)=O.[NH4+].[NH4+]

خصوصیات
فرمول مولکولی (NH4)2SO4
جرم مولی 132.14 g/mol
شکل ظاهری Fine white hygroscopic granules or crystals.
چگالی 1.77 g/cm³ @ 50 °C (122 °F)
انحلال‌پذیری در آب 70.6 g/100 mL (0 °C) and
103.8 g/100 mL (100 °C)[۱]
Critical relative humidity 79.2% at 30 °C
ترکیبات مرتبط
ترکیبات مرتبط آمونیوم آهن سولفات
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
Infobox references

سولفات آمونیوم (به انگلیسی: ammonium sulfate) نام آیوپاک آن ammonium tetraoxosulfate (VI) می‌باشد . آمونیوم سولفات یک نمک معدنی با مصارف صنعتی است. مهم‌ترین مصرف آن به عنوان کود کشاورزی می‌باشد , و شامل 21 درصد نیتروژن و 24 درصد سولفور است.

فرمول شیمیایی : (NH4)2SO4)

مصارف[ویرایش]

- مصرف اولیه سولفات آمونیوم به عنوان کود کشاورزی برای خاک‌های قلیایی است. یون آمونیوم در خاک آزاد شده و مقدار محدودی اسید تولید می‌کند. کاهش میزان pH خاک, موجب تأمین نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می‌شود. مهم‌ترین مشکل استفاده از آمونیوم سولفات در کمبود نیتروژن آن نسبت به نیترات آمونیوم است که موجب افزایش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود.

- همچنین از این ترکیب در کشاورزی به عنوان اسپری کمکی برای حشره کش ها, قارچ کش‌ها و علف کش‌های محلول در آب استفاده می‌شود.

- برای تولید سایر نمک‌های آمونیوم مخصوصا پرسولفات آمونیوم مصرف می‌شود.

- آمونیوم سولفات به عنوان یک نگهدارنده چوب استفاده می‌شده‌است. اما امروزه بدلیل ایجاد خورندگی در فلزات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منابع[ویرایش]

  1. Handbook of Chemistry and Physics

منبع برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

  • Properties: UNIDO and International Fertilizer Development Center (۱۹۹۸)، Fertilizer Manual، Kluwer Academic Publishers، ISBN 0-7923-5032-4.