آلکیل بنزن خطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Linear alkylbenzene
خصوصیات
فرمول مولکولی C6H5CHR1R2 where R1 = CnH2n+1 and R2 = CmH2m+1 mn are integers m≥0 n≥1 (typically 10-16)
شکل ظاهری colourless oily liquid
چگالی 0.8628 g cm-3
دمای جوش ۲۸۲–۳۰۲ °C
خطرات
MSDS MSDS
خطرات اصلی flammable, relatively non-toxic
نقطه اشتعال
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

آلکیل بنزن خطی (به انگلیسی: Linear alkyl benzene) یک ترکیب شیمیایی است. نام تجاری آن به اختصار LAB است. این ماده شیمیایی ماهیتی روغنی و بی‌رنگ دارد. و در حضور گوگرد و شرایط احتراق و واکنش با So3 در راکتور به سولفونیک اسید تبدیل می‌شود که ماده اصلی در شوینده‌ها است.

آلکیل بنزن خطی در گروه هیدروکربن‌های آروماتیک قرار دارد. این ترکیب شیمیایی اشتعال زا و غیر سمی است. دانسیته آن از آب کمتر است. (بین ۰٫۸۵۰ تا ۰٫۸۶۰) برای اندازه‌گیری دانسیته LAB از هایدومتر استفاده می‌شود. آلکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می‌شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل متصل به آن است. گروه آلکیل متصل به آلکیل بنزن خطی، یک گروه هیدروکربنی آلی خطی است. آلکیل بنزن خطی یا همان LAB ماده ای واسطه در تولید مواد شوینده است. این ماده شامل یک زنجیره خطی و یک حلقه بنزن است. از سال ۱۹۶۰ LAB به عنوان پیشرو غالب مواد سازگار با محیط زیست ظاهر شده‌است. نفت سفید یا کروسن ماده اولیه پارافین‌های خطی با خلوص بالا است که این مواد نیز در نهایت با دی هیدروژناسیون به اولفین‌های خطی تبدیل می‌شوند. در نتیجه مونو اولفین‌های خطی با بنزن در حضور کاتالیست واکنش داده و آلکیل بنزن خطی را تولید می‌کنند. آلکیل بنزن خطی برای تولید سولفونات آلکیل بنزن استفاده می‌شود (LAS). این شوینده یک شوینده زیست تجزیه پذیر است. در سال ۱۹۹۵ یک کاتالیست جامد (فرایند DETAL) برای آن اختراع شد. اکثر واحدهای تولیدکننده LAB امروزه از این فرایند استفاده می‌کنند.

در ایران دو واحد صنایع شیمیایی ایران واقع در اصفهان و پتروشیمی بیستون واقع در کرمانشاه LAB را تولید می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «IUPAC GOLD BOOK». دریافت‌شده در ۱۸ مارس ۲۰۱۲.