آلکیل بنزن خطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Linear alkylbenzene
Linear alkylbenzene.png
خصوصیات
فرمول مولکولی C6H5CHR1R2 where R1 = CnH2n+1 and R2 = CmH2m+1 mn are integers m≥0 n≥1 (typically 10-16)
شکل ظاهری colourless oily liquid
چگالی 0.8628 g cm-3
دمای جوش
‎282-302 °C
خطرات
MSDS MSDS
خطرات اصلی flammable, relatively non-toxic
نقطه اشتعال 145 °C
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

آلکیل بنزن خطی (به انگلیسی: Linear alkyl benzene) یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن مایع روغنی بی‌رنگ می‌باشد.

آلکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می‌شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل خطی متصل به آن است. آلکیل بنزن خطی در گروه هیدروکربن های آروماتیک قرار دارد. مهمترین کاربرد آلکیل بنزن ها ساخت مواد شوینده است. آلکیل بنزن خطی ماده ای اشتعال زا و غیر سمی است.

آلکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می‌شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل متصل به آن است. گروه آلکیل متصل به آلکیل بنزن خطی ، یک گروه هیدروکربنی آلی خطی است. آلکیل بنزن خطی یا همان LAB ماده ای واسطه در تولید مواد شوینده است. این ماده شامل یک زنجیره خطی و یک حلقه بنزن است. از سال ۱۹۶۰ استفاده از این ماده در شوینده ها به دلیل مشکلات زیست محیطی متوقف شد. نفت سفید یا کروسن ماده اولیه پارافین های خطی با خلوص بالا است که این مواد نیز در نهایت با دی هیدروژناسیون به اولفین های خطی تبدیل می شوند. درنتیجه مونو اولفین های خطی با بنزن در حضور کاتالیست واکنش داده و آلکیل بنزن خطی را تولید می کنند. آلکیل بنزن خطی برای تولید سولفونات آلکیل بنزن استفاده می‌شود (LAS). این شوینده یک شوینده زیست تجزیه پذیر است. در سال ۱۹۹۵ یک کاتالیست جامد (فرایند DETAL) برای آن اختراع شد. اکثر واحدهای تولید کننده LAB امروزه از این فرایند استفاده می کنند.

در ایران دو واحد صنایع شیمیای ایران واقع در اصفهان و پتروشیمی بیستون واقع در کرمانشاه LAB را تولید میکنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]