آلکیل بنزن خطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Linear alkylbenzene
Linear alkylbenzene.png
خصوصیات
فرمول مولکولی C6H5CHR1R2 where R1 = CnH2n+1 and R2 = CmH2m+1 mn are integers m≥0 n≥1 (typically 10-16)
شکل ظاهری colourless oily liquid
چگالی 0.8628 g cm-3
دمای جوش
‎282-302 °C
خطرات
MSDS MSDS
خطرات اصلی flammable, relatively non-toxic
نقطه اشتعال 145 °C
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

آلکیل بنزن خطی (به انگلیسی: Linear alkyl benzene) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم {{{7}}} است. که جرم مولی آن مایع روغنی بی‌رنگ می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

لکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل خطی متصل به آن است. آلکیل بنزن خطی در گروه هیدروکربن های آروماتیک قرار دارد. مهمترین کاربرد آلکیل بنزن ها ساخت مواد شوینده است. آلکیل بنزن خطی ماده ای اشتعال زا و غیر سمی است.

آلکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل متصل به آن است. گروه آلکیل متصل به آلکیل بنزن خطی ، یک گروه هیدروکربنی آلی خطی است. آلکیل بنزن خطی یا همان LAB ماده ای واسطه در تولید مواد شوینده است. این ماده شامل یک زنجیره خطی و یک حلقه بنزن است. از سال 1960 استفاده از این ماده در شوینده ها به دلیل مشکلات زیست محیطی متوقف شد. نفت سفید یا کروسن ماده اولیه پارافین های خطی با خلوص بالا است که این مواد نیز در نهایت با دی هیدروژناسیون به اولفین های خطی تبدیل می شوند. درنتیجه مونو اولفین های خطی با بنزن در حضور کاتالیست واکنش داده و آلکیل بنزن خطی را تولید می کنند. آلکیل بنزن خطی برای تولید سولفونات آلکیل بنزن استفاده می شود (LAS). این شوینده یک شوینده زیست تجزیه پذیر است. در سال 1995 یک کاتالیست جامد (فرآیند DETAL) برای آن اختراع شد. اکثر واحدهای تولید کننده LAB امروزه از این فرآیند استفاده می کنند.

منابع[ویرایش]