آلفرد بینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفرد بینه
زادهٔ۸ ژوئیه ۱۸۵۷&#۱۶۰;(۱۸۵۷-۰۷-۰۸)
نیس
درگذشت۱۸ اکتبر ۱۹۱۱ (۵۴ سال)[۱]
پاریس
ملیتفرانسه
شناخته‌شده برایمقیاس هوش استنفورد-بینه
آزمون بینه-سیمون
همسر(ها)لوره بالبیانی
پیشینه علمی
شاخه(ها)روان‌شناسی
تأثیر گرفته ازجان استوارت میل
تأثیر گذار برژان پیاژه

آلفرد بینه (به فرانسوی: Alfred Binet) زادهٔ ۸ ژوئیه ۱۸۵۷، درگذشت ۱۸ اکتبر ۱۹۱۱) یک روان‌شناس فرانسوی بود که توانست نخستین آزمون کاربردی بهره هوشی را به نام آزمون بینه-سیمون پیشنهاد کند بینه بر روی کودکان و نوجوانان بازهٔ سنی ۳ تا ۱۸ سال بسیار پژوهش کرد و پیش از مرگش نسخهٔ سومی از مقیاس بینه-سیمون منتشر کرد. تئودور سیمون همکار بینه در تهیه آزمون بهره هوشی بود آنها در ۱۹۰۸ و ۱۹۱۱ دو نسخهٔ دیگر از آزمون ارائه دادند.

آلفرد بینه نخستین روانشناسی بود که عبارت یادگارخواهی را برای توصیف کسانی که به اجسام غیرانسانی مانند لباس تمایل جنسی دارند، پیشنهاد کرد.[۲]

افتخارات پس از مرگ[ویرایش]

بسیاری پس از مرگ او از او قدردانی کردند اما دو گروه از همه مهم ترند، نخست جامعهٔ آزاد روانشناسی کودکان بود که در ۱۹۱۷ نام خود را به جامعهٔ آلفرد بینه تغییر داد و دوم مجلهٔ ساینس ۸۴ بود که در سال ۱۹۸۴، مقیاس بینه-سیمون را یکی از بزرگترین پیشرفت‌های بشری در سدهٔ بیستم معرفی کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Alfred Binet lived approximately 54 years which was common around this time period. "Archived copy". Archived from the original on 2011-08-23. Retrieved 2012-01-10.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:عنوان آرشیو به جای عنوان (link), (February 20, 2004).
  2. Binet, A. (1887). "Le fétichisme dans l'amour". Revue Philosophique. 24: 143–167, 252–274.

پیوند به بیرون[ویرایش]