آستانه درد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آستانهٔ دردناکی نقطه‌ای است که در آن بدن آغاز به فهمیدن درد می‌کند. شدتی که در آن یک محرک (مانند گرما یا فشار) آغاز به پدید آوردن حس درد در فرد می‌کند شدت آستانه نام دارد.[۱] پس اگر یک ظرف داغ با پوست تماس پیدا کند و از دمای ۴۲ درجهٔ سانتیگراد (۱۰۷ فارنهایت) حس سوختن (درد) در فرد پدید آورد به دمای ۴۲ درجه، دمای آستانهٔ دردناکی می گوییم.

شدتی که در آن فرد حس درد برایش آغاز می‌شود از فردی به فرد دیگر و در بازه‌های مختلف زمانی برای یک فرد می‌تواند متفاوت باشد.

در شنوایی[ویرایش]

فشاری که در آن شنیدن یک صدا برای گوش دردناک می‌شود فشار آستانهٔ دردناکی برای آن فرد در آن زمان نام دارد. فشار دردناکی برای صدا می‌تواند با تغییر اندکی در بسامد تغییر می‌کند و البته به سن افراد هم وابسته است.[۲] کسانی که بیشتر در برابر صداهای بلند و سر و صدا بوده‌اند معمولاً فشار آستانهٔ دردناکی برایشان بالاتر است.[۳] اگر کسی برای مدت طولانی در برابر صداهایی نزدیک به آستانهٔ دردناکی باشد کم کم می‌تواند دچار ناشنوایی شود.

مفهوم حجم در صداشناسی به بلندی صدا باز می‌گردد. در ادامه اندازه‌های گوناگون تراز فشار آستانهٔ دردناکی و فشار آستانهٔ دردناکی آمده است:[۲][۴]

آستانهٔ دردناکی
تراز فشار صدا فشار صدا
۱۲۰ dBSPL ۲۰ Pa
۱۳۰ dBSPL ۶۳ Pa
۱۳۴ dBSPL ۱۰۰ Pa
۱۳۷٫۵ dBSPL ۱۵۰ Pa
۱۴۰ dBSPL ۲۰۰ Pa

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "IASP Pain Terminology". International Association for the Study of Pain. Retrieved 2 September 2009.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Nave, Carl R. (2006). "Threshold of Pain". HyperPhysics. SciLinks. Retrieved 2009-06-16.
  3. Truax, Barry (1999). Handbook for Acoustic Ecology (2 ed.). ARC Publications, World Soundscape Project, Simon Fraser University. http://www.sfu.ca/sonic-studio/handbook/Threshold_of_Pain.html
  4. Franks, John R.; Stephenson, Mark R.; Merry, Carol J., eds. (1996). Preventing Occupational Hearing Loss - A Practical Guide (PDF). National Institute for Occupational Safety and Health. p. 88. Retrieved 2009-07-15. Unknown parameter |month= ignored (کمک)