آزاواخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آزاواخ
Bistrita 2015 (22).jpg
آزاواخ ماده
بقیه نام هاایدی
هانشی
اسکا
رائوندو
باریو
وولو
سگ طوارق
کشورمالی، نیجر، بورکینافاسو
ویژگی‌ها
وزن نر ۲۰–۲۵ کیلوگرم (۴۴–۵۵ پوند)
ماده ۱۵–۲۰ کیلوگرم (۳۳–۴۴ پوند)
ارتفاع نر ۶۴–۷۴ سانتیمتر (۲۵–۲۹ اینچ)
ماده ۶۰–۷۰ سانتیمتر (۲۴–۲۸ اینچ)
پوشش کوتاه
رنگr فندقی روشن
دسته‌بندی / استانداردها
FCI گروه 10, Section شکاری دیداری کوتاه‌مو #307 استاندارد
AKC شکاری استاندارد
The AKC دسته‌بندی متفرقهٔ ای‌کاسی دسته‌بندی متفرقهٔ ای‌کاسی] به‌منظور تکمیل فهرست به‌رسمیت‌شناسی سی‌کاسی در حال کار است.
ANKC نوع چهار (شکاری) استاندارد
KC (UK) شکاری استاندارد
NZKC شکاری استاندارد
UKC شکاری دیداری استاندارد
سگ خانگی (Canis lupus familiaris)

آزاواخ نژادی از سگها در آفریقای غربی است که به عنوان سگ شکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، آنها همچنین به دلیل کمبود گوشت شکار در منطقه به وظیفه دوم نگهبان کمپ منتقل شده‌اند. این نژاد از سگ با ریشه‌های باستانی در سراسر منطقه ساحلی مالی، نیجر و بورکینافاسو یافته می‌شود. این منطقه شامل دره آزاواگ است که آزاواخ مربوط آن نامگذاری شده‌است. آزاواخ معمولاً توسط قوم طوارق پرورش داده می‌شود.[۱]

مشخصات[ویرایش]

یک آزاواخ نر

ظاهر[ویرایش]

شکل اندام آزاواخ بسیار شبیه سگهای شکاری خاورمیانه و هند جنوبی است. همه سگهای شکار با سرعت بالا هستند اگرچه چندین تفاوت آشکار وجود دارد. به عنوان مثال، آزاواخ دارای یک کمر صاف و کوتاه همراه با پاهای بلند، که پشت را بالاتر قرار می‌دهد. آزاواخ دارای چشم بادامی و نازک است.

قد و وزن[ویرایش]

این سگ به‌طور استاندارد دارای وزن از ۳۳ تا ۵۵ پوند (۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم) و ارتفاع ۲۴ تا ۲۹ اینچ (۶۱ تا ۷۴ سانتیمتر) است. موی بدن این سگ بسیار کوتاه است و تقریباً روی شکم وجود ندارد و ساختار استخوانی آن به وضوح از طریق پوست و عضلات قابل مشاهده است. عضلات این سگ «خشک» هستند، به این معنی که برخلاف گری هوند کاملاً صاف هستند؛ که از این نظر مشابه سالوکی در نظر گرفته می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. Crapon de Caprona, Dr. Dominique; Fritzsch, Dr. Bernd. "Sloughi, Saluki, Saluqi… Genetic Data Help Separate Semantics From Evidence". Dogs in Review. Sloughi Fanciers Association. Retrieved 7 January 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]