آرماه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آرماه
پادشاهی اکسوم

سکه‌های ضرب شده در پادشاهی آرماه

نجاشی
نگوس
پادشاه اکسوم
سلطنت۶۱۴–۶۳۰
پیشینگرسم
Successorکوستانتینوس
زادهآرماه
حدود ۵۶۰
پادشاهی اکسوم
درگذشته۶۳۱ (۷۰-۷۱ سال)
نگاش، پادشاهی اکسوم
(اکنون اریتره و اتیوپی)

آرماه یا نجاشی (حکمرانی ۶۱۴ تا ۶۳۱ میلادی) (عربی: النجاشی‎) پادشاهِ مسیحیِ امپراتوری یا پادشاهی آکسوم، در محدوده اتیوپی امروز بوده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

در گذشته اعراب عربستان سرزمین آنان را حبشه می‌خوانده‌اند. این پادشاه، اول از طریق سکه‌هایی که در زمان پادشاهی وی ضرب شده‌اند و از حدود ۱۸۹۵ میلادی، با نام هشام ابن ابجار، یا سهاما (در زبان انگلیسی) یا همان نجاشی شناخته شده‌است که در سال ۶۱۵ یا ۶۱۶ میلادی به مسلمانانی که از عربستان گریخته بودند، پناه می‌دهد.[۱]

بنابر نظر استوارت مونرو (۱۹۴۷ تا ۲۰۰۴) آرماه یا گرسم آخرین پادشاهان آکسوم بوده‌اند که سکه ضرب کرده‌اند. نوع برنزی سکه‌هایی که در زمان آرماه ضرب شده‌اند نشانهٔ صلیب مسیحیان را دارند که بیانگر مسیحی بودن آن پادشاه هستند.[۲]

پناه بردن مسلمانان به حبشه[ویرایش]

بین سالهای ۶۱۰ تا ۶۲۹ میلادی است که به خواست محمد، پیامبر مسلمانان، گروهی از آنان برای رهایی از ظلم و ستم بت پرستان مکه و با رهبری جعفر بن ابی‌طالب عازم حبشه می‌شوند. آنان در دربار آرماه، پادشاه دادگستر و مسیحی حبشه و در برابر فرستاده بت پرستان مکه، عمرو بن العاص، از خود دفاع می‌کنند و آن پادشاه نیکو سرشت آنان را در حبشه پناه می‌دهد.

نامه محمد به آرماه[ویرایش]

بنا به اعتقاد مسلمانان، محمد همچون دیگر پادشاهان و سران کشورها، به آرماه نیز نامه نوشته و او را به دین اسلام دعوت کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. A letter to Antoine d'Abbadie, dated 8 January 1869, mentions a coin of this ruler. Rubenson, Sven, ed. (2 September 2000). Acta Aethiopica, Vol. III: Internal Rivalries and Foreign Threats, 1869–1879. Addis Ababa: Addis Ababa University Press. p. 3. ISBN 0-7658-0728-9.
  2. Markowitz, Mike (22 July 2014). "The Coinage of Aksum". CoinWeek. Retrieved 16 August 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]